Evden çalışırken klavyenizi ne sıklıkta temizlemelisiniz?

A A

29.03.2020 - 16:53

Koronavirüs, plastik gibi sert yüzeylerde hayatta kalabilir, bu nedenle Covid-19'a yakalanmamak için ev ekipmanlarını düzenli olarak temizlemek çok önemli. Yapılan son araştırmalar corona virüsün 17 gün boyunca belli bir yüzeyde kaldığını tespit etti. Bu durumda, evde en çok temas ettiğimiz noktaları düzenli olarak temizlememiz şart oldu. Bu noktalar arasında klavye, ekran, telefon ve kapı kolları da var. Milyonlarca kişi, corona virüsün yayılımını engellemek için evden çalışma sistemine geçti. Evde olanlar için, klavye, fare ve monitör geçici çalışma alanları için hayati ekipmanlar haline geldi. İş ekipmanları, koronavirüsün yayılması için mükemmel bir ortam oluşturuyor.

Evden çalışırken klavyenizi ne sıklıkta temizlemelisiniz?

Yapılan ilk araştırmalar, virüsün plastik ve paslanmaz çelik gibi yüzeylerde üç güne kadar hayatta kalabileceğini gösterdi. Bununla birlikte, İngiliz Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri'nden (NHS) araştırmacılar, enfekte olmuş yolcular ayrıldıktan 17 gün sonra Diamond Princess yolcu gemisinde Covid-19 izleri buldular.

Public Health England (PHE), virüsün esas olarak yakınlardaki damlacıklarla öksürük ve hapşırma ile yayıldığını söylüyor. Eline virüs bulaşan bir insanın yüzüne dokunduğu takdirde hastalığa yakalanma olasılığı da var.  Virüsün ne kadar süre hayatta kalacağı, güneş ışığına maruz kalan yüzey türüne, sıcaklık ve nem farklılıklarına ve ne sıklıkta temizlendiğine bağlı.

İster evden çalışın, ister işe gitmek zorunda olun, masanızı ve kullandığınız ekipmanı mümkünse günlük olarak temizlemelisiniz.

Sağlık Koruması Danışmanı Dr. Yimmy Chow, "Enfekte bir kişiye maruz kalan yüzeylere veya nesnelere dokunup ardından kendi ağzınıza, burnunuza veya gözlerinize dokunarak da enfekte olmanız mümkündür. Bu, hangi ortamda olursanız olun geçerlidir" diyor.

NHS ayrıca, evdeki mikropların sabun ve sıcak su veya dezenfektan kullanarak yayılma olasılığının daha yüksek olduğu bölümlerin temizlenmesini tavsiye ediyor.

NHS'den yapılan temizlik tavsiyeleri şöyle:

Temizlikten sonra tezgahlar ve doğrama tahtaları gibi yüzeyleri iyice kuruttuğunuzdan emin olun. Nem, kalan mikropların hayatta kalmasına yardımcı olur ve yeterli su varsa çoğalır.

Haftada bir kez derin temizlik yapmak yerine her gün düzenli olarak temizlik yapın. Buna klavyeler, ekranlar, kapı kolları gibi en fazla dokunduğumuz alanlar da dahil.

Mümkünse tek kullanımlık bezler veya kağıt havlular kullanın.

Her kullanımdan sonra yeniden kullanılabilir bezleri 60 ° C'de yıkayın veya dezenfekte edin.