Fazla kilolarınızdan kurtulup sağlığınıza kavuşun

Fazla kilolarınızdan kurtulup sağlığınıza kavuşun

Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Kamil Gülpınar, genel sağlığı korumak için fazla kilolardan kurtulmak gerektiğini belirtti.

Vücut kitle indeksine göre fazla kilosu olan kişilerde hareket kısıtlılığının yanı sıra kilonun fazlalığına göre çeşitli tıbbi rahatsızlıklar da görülebilmektedir. Kişi ideal kilosunun ne kadar üzerindeyse ve ne kadar obezite riski altındaysa aynı oranda şeker hastalığına, yüksek tansiyona, uyku apnesine, reflü hastalığına, kireçlenmelere ve çeşitli kalp hastalıklarına yakalanma riski de artıyor.

Fazla kilosu olan kişiler öncelikle cerrahi olmayan teknikler ile kilo vermelidir. Alanında uzman bir diyetisyen ve egzersiz uzmanlarından destek alınmalıdır. Uzmanlarından alınan desteğe rağmen kilo vermede başarılı olunamamışsa ya da çok az oranlarda verilip ilk fırsatta geri alınıyorsa cerrahi ya da cerrahi olmayan obezite tedavilerine başvurulmalıdır.

Mide balonu ve mide botoksu ile kilo verme

Mide balonu, ameliyatsız bir kilo verme yöntemidir. Midenize salin dolu bir silikon balon yerleştirilir, bu da yiyebileceğiniz yemek miktarını sınırlayarak ve doluluk/doygunluk hissi ile kilo verilmesini sağlar. Kilo kaybı; kalp hastalığı ve inme, yüksek tansiyon, uyku apnesi, tip2 diyabet gibi obeziteyle ilişkili sağlık sorunları riskinin azalmasına yardımcı olur.

Mide botoksu ise obezite tedavisi için enjeksiyon yöntemi ile uygulanan ameliyatsız bir yöntemdir. İdeal kilosundan 20 – 30 kilo daha fazla olan, fazla kilolarından diyet ve egzersiz yoluyla kurtulamayan, beraberinde tansiyon, uyku apnesi gibi çeşitli sağlık sorunları şikayeti olanlar için uygun olabilir. Özellikle obezite sorunu olup ameliyat korkusu, vakit eksikliği gibi herhangi bir sebepten cerrahi teknikler ile tedavi olamayan kişiler için de uygun bir seçenektir. Endoskopik bir teknik ile uygulanan mide botoksu; hızlı ve güvenli kilo kaybının yanı sıra uzun vadede sonuçların kalıcı olmasına da yardımcı olabilir.

Aşırı kiloların cerrahi teknikler ile tedavisi

Bariatrik cerrahi, morbit obezite cerrahisinde genellikle mide hacminin küçültülmesi ya da emilimin azaltılması yoluna gidilir. Obezite cerrahisi laparoskopik ya da robitik cerrahi teknikleri ile yapılır. Bir iki dikişlik kesinin içerisinden ilerletilen mikro görüntüleme aletleri aracılığı ile görüntü büyük bir ekrana yansıtılır. Operasyon sırasında herhangi bir ağrı ya da sızı hissedilmez. Bu sayede midenin hacmi küçültülür, açlık hissini azaltmak için hormonları harekete geçiren ghrelin kısmı da alınır, midenin emilimi azaltılır. Cerrahi teknikler ile mide hacminin %85'i cerrahi operasyon ile bölünerek alınır. Bu operasyon sırasında mide sinirleri ve mide kapakçığına dokunulmaz, yani mide normal fonksiyonunu sağlıklı bir şekilde sürdürmeye devam eder.

Eğer aşırı kilo probleminiz varsa sizin için en uygun yöntemi öğrenmek için genel cerrahi uzmanından destek alabilirsiniz.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS