Fazla kilolarınızın sebebi duygusal açlık olabilir

Duygusal açlık kendinizi daha iyi hissetmek için, fiziksel ihtiyaçtan daha çok duygusal gereksinimleri karşılamak için yemek yediğiniz durumlardır. Ancak duygusal açlık yemeklerle giderilmez. Yemek, kısa süreli iyi hissettirebilir ancak sonrasında pişmanlık ve vücuda alınan gereksiz kalori olarak geri döner.Öncelikle aşağıdaki sorulara cevabınız “Evet” ise duygusal açlık çekiyor olabilirsiniz.

• Stresli hissettiğinizde daha fazla yemek yiyor musunuz?
• Aç değilken ya da tokken yemek yiyor musun?
• Kendinizi daha iyi hissetmek için yemek yiyor musunuz? (Mutsuz veya üzgün hissettiğiniz anlarda.)
• Kendinizi yemekle ödüllendiriyor musunuz?
• Yemek sizi güvende hissettiriyor mu?
• Yemek yerken kontrolden çıktığınızı düşünüyor musunuz?
Temel sorun, duygusal olarak güçsüz hissetmenizden kaynaklanıyor olabilir. Mutluluğu yiyeceklerde aramak doğru bir tercih değildir. Duygularınızla başa çıkma konusunda kendinizi geliştirin. İlk başvurduğunuz yöntem yemek olmamalıdır.
Listenizde eklediğiniz her yemeğin sağlık değerini göz önünde bulundurun alışveriş ya da yemek yaparken bu listelere bağlı kalmaya çalışın. İşlenmiş gıdalardan ve abur cuburdan mümkün olduğu kadar uzak durun.
Eğer öğün atlarsanız, açlık seviyeniz normalin üstüne çıkar ve bir sonraki öğününüz çok daha büyük ve sağlıksız olur. Ara öğünlerle açlık seviyenizi dengede tutmaya çalışabilirsiniz.
Güzel bir pizza ya da patates kızartması iyi bir ödül gibi gözükebilir ancak sağlıksız yemekleri tercih etmek doğru bir alışkanlık değildir. Kendinizi yemek yerine sevdiğiniz diğer şeylerle ödüllerin. Yeni bir kitap ya da yeni bir tişört bunlara örnek olabilir.
Yiyeceklerin tadını alana kadar çiğneyin. Birçok uzman bir yemeğin yutulmadan önce ortalama 20 kez çiğnenmesini öneriyor. Tüm dikkatiniz televizyondayken neyi ne kadar yediğinizin farkına bile varmazsınız, bu yüzden bir şeyler izlerken yemek yemek iyi bir karar değildir.
{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS