Fazlası zarar! Aşırı su içmenin vücuda 5 negatif etkisi

A A

27.02.2021 - 12:04 Son Güncelleme:

Yeterli su içmek sağlıklı bir yaşamın olmazsa olmazı. Diyet yaparken ya da düzenli bir egzersiz rutinimiz varsa, suyu asla ihmal etmememiz gerekiyor. Elbette aşırı su içmenin de zararları var. Özellikle zayıflamak için aşırı su tüketmek, beraberinde birçok sorunu da getiriyor. Gelin şimdi fazla su içmek vücudumuzda hangi negatif etkilere neden oluyor öğrenelim...

Fazlası zarar! Aşırı su içmenin vücuda 5 negatif etkisi

1- ŞİŞKİNLİK YAPABİLİR
 

Özellikle kadınların sık yaşadığı mide problemleri arasında şişlik yer alıyor. Çok fazla su içmek, masadaki bütün yemekleri yemişsizcesine şişkin hissetmenize neden olabilir. Ayrıca hızlı bir şekilde su içerseniz, çok fazla hava yutar ve yine şişkin hissedersiniz.

2- ELLERİNİZ VE AYAKLARINIZ ŞİŞEBİLİR

Çok tuzlu yemeklerin ardından bol bol su içmek ödem yapar. Vucüttaki sodyum oranı yükseldiği zaman su içeriz ve bu da özellikle ael ve ayakların su toplamasına neden olur. Ödem beyni de etkileyen bir durum olduğu için merkezi sinir sisteminizde fonksiyon bozukluğuna neden olabilir.

3- MİDENİZ BULANABİLİR
 

Çok fazla su içtiğimiz zaman beynimizdeki hücreler şişmeye başlar. Bu da kafatasında baskıya neden olur. Çok fazla su içmemizin işareti olarak kusma ve mide bulantısı ortaya çıkar.

4- AŞIRI HİDRASYON BELİRTİLERİ BAŞ GÖSTEREBİLİR

Henüz ilk aşamalarındayken aşırı su içtiğimizi anlamamız biraz zor olabilir. Bu durumun en standart belirtisi baş ağrısı. Ayrıca gergin hissetmek, kafa karışıklığı ve şaşkınlık da diğer belirtileri.

Aşırı hidrasyonun en ciddi semptomları çift görme, zor nefes ama, kan basıncının artması ve uyuşukluktur.

5- KRAMP
 

Kan akışını, kaslar, kalp ritmini korumak için elektrolitlere ihtiyacımız vardır. Çok fazla su içtiğimiz zaman, vücudumuzdaki elektrolitler düşüşe geçer. Bu da kolayca kramp girmesine ve kas spazmlarına neden olur.