hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Göz çevresi kırışıklıkları ve morluklarına karşı neler yapılabilir?

  Göz çevresi kırışıklıkları ve morluklarına karşı neler yapılabilir
  expand

  Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Ufuk Askeroğlu, özellikle kadınlarda sıklıkla görülen göz çevresi kırışıklıkları ve morlukları ile ilgili yapılabilecekleri sizler için anlatıyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Göz altı kırışıklıklarının başlıca iki nedeni vardır: yaşlanma faktörleri ve mimiklerin kullanımı.

  Göz çevresindeki kırışıklıkların en önemli nedenlerinden biri, çocukluktan itibaren verdiğimiz her tepkinin göz çevresini etkilemesidir. Bu mimikler zamanla ince çizgilere yol açabilir. 30 yaşından itibaren göz çevresindeki dokuların elastikiyeti ve kollajen oranı azalır.

  Kırışıklık oluşum döngüsünü etkileyen birçok faktör bulunsa da en temel sebep cilt dokusundaki hücre yapısının bozulması ve cildin elastikiyetini kaybetmesidir.

  Güneş ışığının cilde zarar verebileceğini bilmekteyiz ve maalesef ki bu faktör, göz çevresindeki kırışıklıkların hızla ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu durumu önlemek için her mevsim yüksek faktörlü güneş koruyucu kullanmak önemlidir. Ayrıca güneş gözlüğü kullanımı da gözlerin kısılmasını ve bölgede kırışıklıklara neden olabilecek güneş ışınlarının etkilerini azaltabilir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Cilt yapısının bozulması ile genetik faktörler arasında bir bağlantı bulunmaktadır. Bazı kişiler 30'lu yaşlarda bile neredeyse hiç kırışıklığa sahip olmazken, cildin genetik faktörler nedeniyle genç yaşta kırışıklıklar göstermesine yol açan durumlar vardır. Bu nedenle genetik faktörler de göz altı kırışıklıklarının oluşumunda bir rol oynayabilir.

  Göz çevresi morlukları yetişkinlik döneminde kendini belli edebilir

  Yüz bölgesinde, göz altı çevresi dikkat çeken önemli alanlardan biridir. Genetik veya çevresel faktörlere bağlı olarak göz altı morlukları ve torbalar oluşabilir. Bu morluklar ve torbalar, kişilere rahatsızlık verebilir.

  Özellikle yetişkinlik döneminde ortaya çıkan göz altı morlukları ve torbalar, makyaj veya farklı kozmetik yöntemlerle kapatılmaya çalışılması durumunda, bu sorunun daha da belirgin hale gelmesine neden olabilir.

  Göz çevresi kırışıklıkları ve morluklarına karşı neler yapılabilir?

  Fraksiyonel radyofrekans: Bu yöntemde ucunda çok küçük bir iğne bulunan bir cihaz kullanılmaktadır. Cihaz yüzeyde değil cilt altında çalışır. Bu işlem cilt altına radyofrekans dalgaları uygulanarak yapılır ve yine kollajen üretimi artırılır. Bu süreçte birkaç seansta yapılır ve kırışıklıklar için kullanılan başlıca yöntemlerden biridir. Doktor kontrolünde yapılması önemlidir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Işık dolguları: Göz altındaki ışık dolguları, çökük görüntüyü iyileştirmek ve kırışıklıkları açmak için kullanılabilir. Işık dolgusu olarak bilinen dolgu malzemesi, normalde cildimizde bulunan hyalüronik asit adı verilen bir asittir. Ayrıca birçok krem ve serumda nemlendirici amaçlı kullanılmaktadır. Göz altlarına iğneler yardımıyla enjekte edilen bu dolgu maddesi ile kırışıklıklar giderilir.

  Lazer: Lazer yöntemi, cildin alt katmanlarında kollajen üretimini uyaran termal bir etki sağlar. Bu yöntem yaklaşık dört kez uygulanır. Kırışık ciltler yenilenmiş bir görünüme kavuşabilir. Tercih edilme sebeplerinden biri de hızlı sonuç verebilen bir yöntem olmasıdır.

  Mezoterapi: Mezoterapi, vitaminler, mineraller ve diğer besleyici maddelerin cilt altına ince iğnelerle enjekte edilmesini içeren bir kozmetik tedavi yöntemidir. Bu tedavi, göz çevresindeki cildi yenilemek, elastikiyetini artırmak, kırışıklıkları azaltmak ve morlukları hafifletmek amacıyla uygulanabilir. Ancak, her bireyin cilt yapısı farklı olduğu için tedavi öncesinde uzman bir doktora danışmak önemlidir.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow