Göz kapağı düşüklüğü tedavi edilebilir!

Göz kapağı düşüklüğü tedavi edilebilir!

35 yaşından sonra doğal yaş alma sürecinde göz kapaklarının üst kısmında sarkma ya da torbalanma sorunları görünmeye başlar. Burun tabanının iki tarafında deri yığılması ve kapaklarda düşme görülür. Bu kişilerin üzgün, yorgun ve yaşlı görünmesine neden olabilir. Göz kapaklarını kaldırabilmek için fazladan kuvvet uygulanmasına bu da alın bölgesinde kırışıklar oluşmasına yol açar.  Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Ufuk Askeroğlu görüşü kısıtlayan, yüzde yorgun ve yaşlı görünüme neden olan göz kapağı düşüklüklerinin tedavisini sizler için anlattı.

Genellikle ileri yaşlarda uygulanan bir operasyon olsa da günümüzde yeni teknikler ve önleyici prosedürler ile tam bir yaslanma surecine girmeden de operasyonu uyguladığımız hastalarımız bulunmaktadır. Göz kapağı estetiği kişinin ihtiyacına göre üst göz kapağına, alt göz kapağına veya her ikisine birlikte de uygulanabilir.

Kan sulandırma riski olan aspirin ve antibiyotik gibi ilaçların kullanımı ameliyattan en az 15 gün önce bırakılmalıdır. Yara iyileşmesini geciktirdiği için sigara ve alkol kullanımı da 2-3 hafta önce bırakılmalıdır.

Göz kapağı estetiği nasıl yapılır?

Göz kapağı düşüklüğü ameliyatı, bölgedeki fazla derinin çıkarılması işlemidir. Ameliyat izinin görünmemesi için üst göz kapaklarında katlanma çizgisine kesi yapılır. Alın germe ve kaş kaldırma operasyonlarıyla birlikte uygulandığında daha iyi kozmetik sonuçlar verir. Alt göz kapağında ise ameliyat kesisi kirpiklerin hemen altından yapılır. Cilt kaldırılır ve burada bulunan yağ tabakası göz altı çukuruna dağıtılır, fazla deri kesilerek alınır.

Geçtiğimiz yıllarda amaç sadece sarkan deri, kas ve yağ yastıklarının çıkarılması iken şimdilerde gelecekte oluşabilecek elastikiyet kaybı ve dokuların kaybı göz önüne alınmaktadır. Böylelikle sonradan oluşabilecek istenmeyen oluklar ve çukurlar önlenebilmektedir. Operasyondan önce, kaşların pozisyonunu ya da yanaklardaki yumuşak doku sarkmaları da hesaplanarak kişiye en uygun çözüm sunulur.
Blefaroplasti, kişinin ihtiyacına göre kaş kaldırma, alın kaldırma ve endoskopik orta yüz ameliyatları ile birlikte de uygulanabilmektedir.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS