hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Hangi cerrahlar daha çok küfrediyor?

  Hangi cerrahlar daha çok küfrediyor
  expand

  Saatler süren ameliyatlar sırasında doktorlar da dışarıda bekleyen hasta yakınları gibi yoğun stress altında kalıyor. İşte iki anestezi uzmanın yaptığı ilginç araştırma

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Massachusetts Genel Hastanesi Psikiyatri Bölümü’nden Daniel Zimmerman and Theodore Stern, Psychosomatics’te “Offensive Language in the General Hospital” başlığıyla yayımladıkları bir çalışmada, doktorların küfretme nedeninin yüksek stresli çalışma ortamında bulunmalarından kaynaklandığını ve bu yolla agresif kanalların etki ve dürtülerinin hafifletilmesini sağladıklarını söylüyor.

  Medimagazin'de yer alan habere göre, iki bilim insanına göre, argo denilebilecek gündelik sözler hasta-hekim ilişkisini arttırmaya yardımcı oluyor ancak doğrudan küfretmek hem hastalarla hem meslektaşlarla ilişkilere zarar verebiliyor. Peki doktorların ne kadar küfrettiğine dair bilimsel bir çalışma var mı?

  Hangi cerrahi doktor ne kadar küfrediyor?

  Şu ana kadar, doktorların ne kadar küfrettiğinin araştırıldığı tek bir çalışma var, o da 1999 yılında iki anestezi uzmanı F. Fausto Palazzo ve Orlando J Warner tarafından sadece cerrahi branşlar üzerinde yapılıyor.

  British Medical Journal’da “Surgeons swear when operating: fact or myth?” başlığıyla yayımlanan araştırmanın bulgularına göre, cerrahlar ameliyatları sırasında ortalama her 41.4 dakikada bir defa küfrediyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Küfretme sıklıkları cerrahi branşlara göre değişiyor, mesela en sık küfreden ortopedik cerrahlar ortalama her 29 dakikada bir kötü söz kullanıyor, bu da neredeyse diğer tüm alanların iki katı ediyor. Ortopedik cerrahiyi, genel cerrahi bölümü takip ediyor.

  Jinekologlar nispeten az operasyon vakitlerine rağmen neredeyse genel cerrahi kadar çok küfrediyor. En melek gözükenler ise kulak, burun ve boğaz cerrahisi doktorları: küfretme sıklıkları 5 saatte bir, o da eğer zorlu bir operasyonla karşılaşırlarsa.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow