Hastalıklara çare zerdeçal

Taze zerdeçalla hazırlanan karışım baş, eklem ve romatizma ağrısını geçirip, hafızayı da güçlendiriyor. Aynı zamanda reflü ve egzamanın ilacı oluyor.Zerdeçalın, antioksidan ve antienflamatuar etkilerinin yanı sıra, sağladığı sıradışı faydaları sizleri bir hayli şaşırtacak. Sağlıklı Beslenme ve Diyet Uzmanı Taylan Kümeli, taze zerdeçalın faydalarını anlattı:
Ağrı kesici ve yaraları iyileştirici: Stanford Üniversitesi'nde yapılan araştırmaya göre zerdeçalın etkin maddesi "curcumin", ağrı kesici özelliklere sahip. Rendelenmiş zerdeçalı biraz suyla karıştırıp püre haline getirdikten sonra yanıkların ve kesiklerin üzerine sürebilirsiniz.
- Antimikrobiyal: Açık yaralarınızda kullandığınız zerdeçal püresi, mevcut mikropları öldürüyor ve potansiyel mikroplar için bir bariyer görevi görüyor.

- Reflüye iyi geliyor: Zerdeçal, mide asitlerini yatıştırıyor ve reflü ağrılarını dindiriyor. Ancak tok karnına alınması gerekiyor. Aç karnına alınan zerdeçal tam aksine reflüyü tetikliyor.

 Kemik kırıklarının iyileşmesini hızlandırır: 2.5 cm'lik bir parça zerdeçal eklenmiş bir bardak süt, 15 dakika kaynatmadan pişirilir. Bu sütün içilmesi, kemik kırıklarının iyileşmesini hızlandırıyor.
- Antidepresan etkisi var: "Curcumin" maddesinin antioksidan ve nöro-protektif özellikleri, anksiyete ve stresi azaltıyor.

- Hafızayı güçlendiriyor: "Curcumin" maddesinin nöro-protektif özellikleri, hafıza sorunları yaşanmasının engellenmesinde yardımcı.

- Morfin içeren ilaçların yan etkilerini azaltıyor: Yan etkileri azalttığı gibi, morfin içeren ilaçlara karşı kullanıcıların tolerans geliştirmesini de önlüyor.
- Nikotinin ciğerlere verdiği zararı azaltıyor: Zerdeçal, sigara içenlerin ciğerlerinde görülen şişlikleri azaltıyor. Tabii en iyisi hiç içmemek. Antioksidan özellikleri sayesinde alkol kullanımı sonrası alınan zerdeçal, karaciğeri rahatlatıyor.

- Nezleyi geçirir: Zerdeçal, yüzyıllardır nezle tedavisinde kullanılıyor.

- Adet sancılarını azaltıyor: Zerdeçalın ağrı kesici ve antienflamatuar özellikleri, adet sancılarının azalmasında da etkili.
- İdrar yolu enfeksiyonlarında etkili: "Curcumin" maddesinin antimikrobiyal özellikleri, idrar yolu enfeksiyonlarını iyileştirmeye yardımcı oluyor.

- Egzama tedavisinde yardımcı: "Curcumin", egzama kaşıntısını azaltıyor.
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS