Hatırlatma dozu nedir, ne demek? Bakan Koca’dan 3. doz açıklaması

Hatırlatma dozu nedir, ne demek? Bakan Koca’dan 3. doz açıklaması

Hatırlatma dozu nedir, ne demek? Bakan Koca’dan 3. doz açıklaması

Koronavirüs aşılamasında antikorun tam oluşabilmesi için belirli aralıklarla 2 doz aşı vuruluyor. Ancak aşının oluşturduğu antikorun 6 ay sonra etkisini azaltması nedeniyle uzmanlar hatırlatma dozu olarak adlandırılan 3. dozu öneriyor. Peki, tam olarak hatırlatma dozu nedir, ne demek?

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Sağlık Bakanı Koca yaptığı açıklamada hatırlatma dozu, maçların seyircili oynanması ve delta varyantına ilişkin bilgiler verdi. Spor müsabakalarının alınacak tedbirlerle beraber seyircili oynanabileceğini ifade eden Bakan Koca, delta varyantının Türkiye’de 224’e yükseldiği ve delta plus varyantına ise henüz rastlanılmadığını belirtti.

BAKAN KOCA’DAN HATIRLATMA DOZU AÇIKLAMASI

3. doz olarak da isimlendirilen hatırlatma dozuna ilişkin yaptığı açıklamada “Rapel veya hatırlatma dozu, yarın Bilim Kurulu toplantısının gündeminde olacak.” ifadelerini kullanmıştı. 

Fahrettin Koca, Bilim Kurulu sonrası açıklamalarda bulundu. İlk iki dozu yaptıran ve 3. doz için beklemede olan vatandaşlara da beklenen detayı verdi. Buna göre, BioNtech ve Sinovac aşısı fark etmeksizin bugünden itibaren üçüncü doz aşılama başlayacak.

Bakan Koca'nın açıklamasında,'' Buna göre 50 yaşından büyük vatandaşlarımızın ve sağlık çalışanlarımızın hangi aşı ile olursa olsun 3. Doz aşı olmalarının faydalı olacağını kararlaştırdık. 2 doz aşı olmuş 50 yaş ve üzeri vatandaşlarımız ile sağlık çalışanlarımız yarından 1 Temmuz) itibaren istedikleri aşı ile 3. Doz aşılarını olmak üzere randevu alabileceklerdir. 3. Doz aşının hangi aşı türü ile olduğunun herhangi bir kısıtlaması ya da önceliği yoktur. Vatandaşlarımız ve sağlık çalışanlarımız ilk iki dozda hangi aşıyı yaptırmış olurlarsa olsunlar 3. Doz olarak istedikleri aşıyı olabilirler. Bu konuda tercih sizlere aittir. Gönül rahatlığı ile istediğiniz aşıyı 3. Doz olarak yaptırabilirsiniz.'' ifadelerine yer verdi.

HATIRLARMA DOZU NEDİR, NE DEMEK?

Aşılarda belirli bir süre sonra azalan antikor oranını yeniden artırmak ve eski seviyesine ulaştırmak için hatırlatma dozu, pekiştirme dozu ya da Rapel dozu denilen aşılar vuruluyor.

Koronavirüs aşılarında halihazırda belirli aralıklarla 2 doz aşı vurulduğu için hatırlatma dozu uygulanmaya başlarsa bu da üçüncü doz anlamına gelecek.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Pekiştirme aşısıyla birlikte antikor seviyesi yeniden artacağı için vücut koronavirüse karşı yeniden direnç kazanacak.