Hatmi Çiçeği Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir? Hatmi Çiçeği Az Bilinen Faydaları

Hatmi Çiçeği Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir? Hatmi Çiçeği Az Bilinen Faydaları

Yol kenarında, tarlalarda ve dağlarda kendiliğinden yetişen halk arasında ise adına Fatmagül çiçeği denilen hatmi çiçeği birçok hastalığa faydası vardır. Hatmi çiçeği bitkisel tedavi yöntemlerinde sıklıkla kullanılan bir bitki türüdür. Hatmi çiçeği birçok hastalığı tedavi ettiği gibi kozmetik ve ilaç sanayi nerede kullanılıyor.

Hatmi Çiçeğinin Faydaları Nelerdir?

Özellikle kış aylarında insanların talep ettiği şifalı bir bitki olan hatmi çiçeğinin birçok faydası vardır. Bitkiler arasında ilaç ve kozmetik sanayisinde en çok kullanılan bir bitkidir. Hatmi çiçeğinin faydaları:

Kış aylarında yaşanan soğuk algınlığı sebebiyle meydana gelen kuru öksürük tedavisinde kullanılır.

Soğuk algınlığı gibi gribe karşı da oldukça etkilidir.

Hatmi çiçeği en çok ağrı kesici özelliğinden dolayı kullanılmaktadır.

Uyku sorunu yaşayan kişiler tarafından tüketildiği zaman sakinleştirici etkisi sayesinde bu sorunlara çözüm olabilmektedir.

Hatmi çiçeği kaynatılıp içildiği taktirde vücut direncini artırarak hastalıklara karşı korunmanızı sağlar.

Böbrek iltihabı yaşayan kişiler hatmi çiçeği çayı tüketebilirler. Aynı zamanda idrar sökücü özelliği de bulunmaktadır.

Mide hastalıkları olan kişiler hatmi çayı çiçeği tüketerek şifa bulabilirler.

Hatmi çiçeği çayını demledikten sonra ağzımızda gargara yapabilirsiniz bu şekilde diş etiniz deki iltihaplanmayı giderebilirsiniz.

Hatmi çiçeği çayını tüketen emziren annelerin sütü artar ve bebeğinde bağışıklığı güçlenir.

Adet döneminde sancı çeken kadınlar hatmi çiçeği çayı tüketerek ağrılardan kurtulabilirler.

Bu çiçeğin yağı da oldukça faydalıdır. Cildinize yağını uyguladığınız taktirde sivilce lekelerinden kurtulabilirsiniz.

Hatmi Çiçeği Neye İyi Gelir?

Hatmi çiçeği birçok alanda kullanılmaktadır. Bu alanlar genel olarak sağlık ve kozmetik alanıdır. Hatmi çiçeği en çok ilaç yapımında kullanılıyor. Bu çiçeğin birçok hastalığa iyi geldiği bilinmektedir.

Hatmi çiçeği en çok vücut ağrılarının giderilmesi için kullanılmaktadır.

Hatmi çiçeği vücuttaki iltihabın giderilmesi için kullanılan şifalı bir bitkidir. Vücut iltihabının giderilmesi ne iyi gelir.

Eklem ağrıları olan kişiler hatmi çiçeğini demleyerek tükettikleri takdirde ağrılarına iyi gelmektedir.

Bir çiçeğin çayı en çok kış aylarında tüketilmektedir. Kışın meydana gelen grip ve soğuk algınlığından ötürü öksürük yaşayan kişiler hatmi çiçeği çayını tükettikleri takdirde öksürükten kurtulmaktadırlar.

Hatmi Çiçeğinin Az Bilinen Faydaları

Bu çiçeğin birçok bulunan faydası vardır. Fakat bunun dışında bilinmeyen bazı faydaları da mevcuttur. Alternatif tıp tedavisinde bu çiçek oldukça fazla kullanılır. Hatmi çiçeğinin hem yaprakları hem de çiçekleri oldukça faydalıdır. Hatmi çiçeğinin az bilinen faydaları:

Hatmi çiçeğinin az bilinen faydalarından biri de kalp hastalıklarına iyi gelmesidir. Kalp damarları tıkalı olan kişiler düzenli olarak hatmi çayı çiçeğin demleyerek içtiklerinde Kalp damarlarında açılma meydana gelecektir.

Bu çiçeğin az bilinen diğer bir faydası ise alzheimer hastalığını geciktirdiğidir. Her gün bir bardak hatmi çayı tüketen alzheimere yakalanma riski oldukça azdır.

Hatmi Çiçeğinin Cilde Faydaları 

Bu çiçeğin hastalıklara faydası olduğu gibi cilde de birçok faydası bulunmaktadır. Ciltte oluşan sivilce lekelerini gidermek için hatmi çiçeğini kullanmak yararlıdır. Sivilce lekelerinin dışında yüzde meydana gelen yaşlılık çizgilerini de önlediği bilinir. Bu çiçeği bir gün boyunca soğuk suda bekletilip Daha sonrasında suyu süzüp yüzünüze bir pamuk yardımı ile sürdüğünü zaman cildinizdeki sivilce lekelerinin ve yaşlılık çizgilerinin kaybolduğunu göreceksiniz. Bunun dışında ciltte olan yaraların kapanmasında da bu pansumanı uygulayabilirsiniz. Ciltteki yaraların giderilmesi için hatmi çiçeğini sıcak suda kaynatıp çiçeğini ezip yara olan bölgeye sürdüğünüz takdirde yaranın kısa süre içinde kapandı görülecektir.

Hatmi Çiçeğini Kimler Kullanmalı

Bu çiçeği şiddetli adet ağrısı yaşayan kadınlar kullanabilirler. Adet günleri gelmeden önce bu çiçeğin çayını tüketen kişiler adet dönemi boyunca ağrı yaşamazlar. Eklem ağrıları olan kişilerde hatmi çiçeğini rahatlıkla ve güvenle tüketebilirler.

Bu çiçek genel olarak ağrıyı kesmek ile iltihap gidermek amacı ile kullanılır. Genel olarak çay olarak tüketilebilir. Oldukça hoş kokusu olan bu çiçek çay olarak demlendikten sonra kişiyi rahatsız etmeden içilebilir. Herhangi bir zarar bulunmadığı için hatmi çiçeği herkes tarafından tüketilebilmektedir.

Hatmi Çiçeği Nasıl Tüketilir?

Bu çiçek genellikle çay olarak tüketilmektedir. Sıcak suda kaynatarak veya demleyerek hatmi çiçeğini kullanabilirsiniz. Başka bir yöntem olarak bir gün boyunca soğuk suda bekletip bu şekilde de tüketebilirsiniz. Cilt için kullanmak İsteyenler ise soğuk suda bekledikleri hatmi çiçeğinin suyunu kullanabilirler.

 

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
 
LG
MD
SM
XS