Hayallerin gerçek olması için koşacaklar

Hayallerin gerçek olması için koşacaklar

Dünyada iki kıta arasında koşulan tek maraton olan Vodafone 38. İstanbul Maratonu, bu yıl 13 Kasım Pazar günü gerçekleştirilecek. Binlerce kişi hayalleri için koşacak. Tohum Otizm Vakfı 600’ü aşkın gönüllü koşucusuyla,adımlarını otizmli çocuklara eğitim desteği için atarken, Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu AHEF, ALS hastalarına nefes olmak için koşacak. Kanserli Çocuklara Umut Vakfı ise “Koş destek ol, bir çocuğa umut ol” projesi ile gelecek destekle, tedavileri süresince konaklayan her bir çocuğun umut olmayı hedefliyor.

Birçok kişinin adını, buz dökme kampanyasıyla duyduğu ALS hastalığı, genel olarak kas hastalığı olarak biliniyor. Stephen Hawking hastalığı olarak da tanınan ALS, beyin sapı ve omurilikteki bozulmadan kaynaklanıyor. Hastalık, bir süre sonra kaslarda erime ve güç kaybıyla seyrediyor. ALS hastalarının tek başlarına hareket etmeleri güçleşiyor, yatarak ya da tekerlekli sandalyede ve yakınlarının bakımıyla hayatlarını sürdürüyorlar. Solunum kaslarının güçsüzleştiği dönemde nefes alıp vermede güçlük ve beslenme yetersizliği ortaya çıkıyor. Solunum cihazına bağlanmaları gerekiyor. Ancak olası bir elektrik kesintisi nefeslerini kesiyor.


 


AHEF 'soluk' için koşacak


Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF), İstanbul Maratonu'nda adımlarını, ALS hastalarının yaşam kalitesini arttırmak için atacak.ALS Derneği Başkanı İsmail Göçek, ALS hastalarının en önemli ihtiyaçlarının başında jeneratör geldiğini vurguladı ve "ALS hastaları solunum cihazına bağlı olarak yaşıyor ve elektirik kesildiğinde nefes alamıyor. Bu kampanyada desteklerinizle, ALS hastalarının nefesleri hiç kesilmesin diye solunum cihazlarına jeneratör almayı hedefliyoruz" diye konuştu.


ALS hastalarına destek için linke giderek katkıda bulunabilirsiniz: http://ipk.adimadim.org Tohum Otizm Vakfı


13 Kasım Pazar günü düzenlenecek olan maratonda destek çağrısında bulunan bir başka kurum da Tohum Otizm Vakfı. Vakıf, 600’ü aşkın gönüllü koşucusuyla, otizmli çocuklara eğitim desteği için koşacak. 


Otizm hakkında


•Otizmin tek tedavisi erken tanı ile yoğun sürekli eğitim
•Günümüzde her 68 çocuktan 1’i otizm riski ile dünyaya geliyor ve görülme sıklığı hızla artıyor.
•Dünyada her 20 dakikada 1 çocuk otizm tanısı alıyor.
•Otizm erkek çocuklarda, kızlardan 4 kat fazla oranda görülüyor.
•0-18 yaş grubundaki 352 bin otizmli çocuk ve gençten sadece 29.782’si eğitime erişiyor
•Otizmli çocuklar, ismi söylendiğinde bakmamak, göz kontağı kurmamak, bazı objelere aşırı ilgi duymak, örneğin çamaşır makinesini saatlerce izlemek gibi belirtiler gösteriyor.


Otizmli Çocuklara Eğitim Desteği İçin Tohum Otizm Vakfı’nın çalışmalarına ve otizmli çocukların eğitimine katkı sağlamak isterseniz  www.tohumotizm.org.tr adresinden vakıfa ulaşabilirsiniz.


İstanbul Maratonu’nda, Adım Adım Yardım Severlik Koşusu kapsamında KAÇUV’un “Koş destek ol, bir çocuğa umut ol” projesi için koşan ya da bağış yapan herkes, KAÇUV’a ait Aile Evi’nde tedavileri süresince konaklayan her bir çocuğun umudu oluyor.Kanserli Çocuklara Umut Vakfı


Kanserli Çocuklara Umut Vakfı, 2000 yılında İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hematoloji Onkoloji Servisi'nde çocukları tedavi görmekte olan aileler ile hekimlerinin bir araya gelmeleriyle kuruldu. Vakfın temel amacı; Maddi sorunları nedeniyle tedavileri aksama riski taşıyan çocukların tedavilerinin sürekliliğini sağlamak. Ayrıca kanser ile mücadelede önemli bir gereksinim olan psikolojik destek ve çocuk psikolojisine uygun tedavi ortamının yaratılması vakfın öncelikli hedefleri arasında.2012 Mart ayında düzenlenen kampanyalar ve İstanbul Valiliğinin destekleri ile inşa edilen Aile Evi, ihtiyaç sahibi olan kanserli çocuk ve ailelerine tedavi sırasında hiç bir ücret ödemeksizin konaklama, mutfak ve banyo hizmeti sağlıyor. Aile Evi projesi” ile gıda, giyecek gibi yardımların yanında hem çocuklar hem de ebeveynleri için psikolojik destek hizmeti de verilerek bu zorlu süreçte ailelerin yanında oluyor. Ayrıntılı bilgi ve katılım için:  www.kacuv.org adresinden ulaşılabilir.


Üsküdar Belediyesi


Üsküdar Belediyesi, iki kıta arasında koşulan tek maraton olan Vodafone 38. İstanbul Maratonu’na katılacak Üsküdarlılar için özel bir program hazırladı.


15 Temmuz gazi ve şehit yakınlarının katılımıyla gerçekleşecek “Kahramanlar Koşusu” öncesi vatandaşlara sıcak çorba ikramı yapılacak. Koşu için gerekli olan şapka, bayrak gibi malzemelerin dağıtımından sonra Üsküdarlılar başlangıç noktasına doğru birlikte yürüyecek.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS