hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Hint Yağının Saça Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir? Hint Yağının Saça Az Bilinen Faydaları

  Hint Yağının Saça Faydaları Nelerdir Neye İyi Gelir Hint Yağının Saça Az Bilinen Faydaları
  expand

  Saçlarda dökülme, seyrelme ya da saç telinde incelme, yıpranma gibi sorunlar başladığında bitkisel yağlardan faydalanılabilir. Hint yağı da saç sorunları için çözüm oluşturabilecek bir bitkisel yağdır. Evde ya da güzellik merkezlerinde kolaylıkla uygulanabilir. Düzenli kullanımda olumlu sonuçlar alınabilir. Hint yağını kullanmadan önce saça nasıl uygulanır ve hangi aralıklarla uygulanmalıdır bilinmesi gerekmektedir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Hint Yağının Saça Faydası

  Hint yağının saçlar için bilinen birçok faydası vardır. Faydalarını şu şekilde listelemek mümkündür:

  Saçları besleyerek uzamasına yardımcı olur.

  Saç uçlarındaki kırıkların onarılmasına fayda sağlar.

  Kuru yapıdaki saçlara tekrar nem kazandırır.

  Saçlardaki dökülmeyi azaltır.

  Saç derisi ve saç tellerinin sağlığını güçlendirmeye yarar.

  Saç tellerinin kalınlaşmasına etki eder.

  Beyaz saç tellerini giderir.

  Saçın daha parlak görünmesini sağlar.

  Saçtaki kepeği önler.

  Hint Yağı Saç Bakımı

  Hint yağının saça fayda sağlayabilmesi için kullanım nedenine uygun olarak uygulanması gerekmektedir. Saçların sıklığına ve boyutuna göre bir miktar hint yağı ele alınır. Ardından saça kökten uca uygulanır. Abartı miktarda sürülmemesi tavsiye edilir. Aksi takdirde saçı yağdan arındırmak uzun zaman alabilir. 15-20 dk kadar bekledikten sonra temiz ve sıcak suyla temizlenir. Şampuan ve saç kremiyle temizlenen saç havluyla hafifçe kurulanır.

  Hint Yağı Saça Hangi Aralıklarla Uygulanmalıdır?

  Hint yağı saça tek başına uygulanabileceği gibi E vitamini ya da zeytinyağı gibi saç besleyici özelliği taşıyan maddelerle de kullanılabilir. Eğer farklı malzemelerle karıştırılacaksa Hint yağının biraz ısıtılması gerekir. Hint yağını kullanım amacı saç dökülmesini engellemek ise 1 ay boyunca haftada 2 kez uygulanmalıdır. Saçı canlandırmak ve parlaklık kazandırmak isteniyorsa haftada 1 defa uygulanmalıdır. Yıpranmış saç uçları ve kırıklar için kullanılıyorsa haftada 3 defa uygulanıp gece bu şekilde geçirilmelidir.

  Hint Yağı Saç Uzatır mı?

  Hint yağının düzenli kullanımıyla saçları uzatmak mümkündür. İçerisindeki vitamin E, protein, Omega 9 ve Omega 6 yağ asidi sayesinde saçı besleyerek daha sağlıklı bir şekilde uzamasını sağlar. Hint yağı saça uygulandığında kan dolaşımını hızlandırdığı için saç telleri üzerinde olumlu bir etki yaratır. Bu olumlu etkinin gözlemlenebilmesi için düzenli kullanım gereklidir.

  Hint Yağı Saça Nasıl Sürülür?

  Hint yağını saça sürmeden önce birtakım hazırlıklar yapmak gerekir. Hint yağının yanısıra farklı bir yağ kullanılacaksa tüm bitkisel yağlar hazır bulundurulmalıdır. Ayrıca sıcak su, kase, saç bonesi, havlu ve saklama kabı da gereklidir. Yağ sıcak su içerisinde kavanozuyla birlikte ısıtılır. Arzu edilen yağlarla saklama kabı içerisinde karıştırılır. Saça direk elle krem şeklinde sürülebileceği gibi akışkan bir karışım elde edildiyse sprey şişe yardımıyla da püskürtülebilir. Emildiğinden emin olduktan sonra omuzlar bir havlu yardımıyla yağdan korunur. Saçlar da bone içerisine toplanarak işlem uygunluğuna yeterli sürede beklenir.

  Hint Yağı Saça Zarar Verir mi?

  Hint yağı aşırı kullanıldığında saça zarar verebilir. İçerisindeki bileşenlerden herhangi birine alerji varsa bu durumda da sağlığı tehdit edebilir. Ciltte kaşıntı, yanma veya tahrişe neden olabilir. Ayrıca fazla kullanımı mide bulantısına da neden olabilir.

  Hint Yağı Saç Dökülmesi

  Saç dökülmesi fiziksel ya da psikolojik olmak üzere farklı sebeplere dayanabilir. Bu soruna doğal yollardan çözüm bulmak mümkündür. Hint yağının en önemli faydalarından biri saç dökülmesini engellemesi ve yeni saç çıkmasına yardımcı olmasıdır. Saça masaj yaparak uygulandığında ve bir gece bekletildiğinde bu soruna çözüm bulunabilir.

  Hint Yağı Saç Koyulaştırma

  Hint yağı kullanarak saçları normal tonundan daha koyu bir tona dönüştürmek mümkündür. Ancak badem yağı gibi güçlü yağlarla birlikte kullanıldığında daha hızlı ve kalıcı bir etki görülür. Uzun süreli kullanımı daha koyu bir ton elde edilmesini sağlayacaktır.

  Hint Yağı Neye İyi Gelir?

  Hint yağının saç için zengin faydalarının olmasının yanı sıra farklı faydaları da vardır. Hint yağının bilinen diğer faydaları şu şekilde sıralanabilir:

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Güneş ışınlarından korur.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Tırnak bakımı için faydalıdır.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Sindirim sisteminde kabızlık ya da ishal sorunu varsa bunu önlemeye yardımcı olur.

  Zengin içeriği sayesinde saf bir nemlendirici olma özelliğine sahiptir.

  Yara ve yara izlerinin iyileşmesine etki eder.

  İltihapları önler.

  Sivilce ve aknelerin azalmasına yardımcı olur.

  Yaşlanma ve kırışıklık karşıtı bir yağdır.

  Mantarları yok edebilme özelliğine sahiptir.

  Selülitlerin azalmasını sağlar.

   

   

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow