Farkındalık arttı, AIDS'in artış hızı kesildi

Farkındalık arttı, AIDS'in artış hızı kesildi

Sağlık Bakanlığı tarafından, Türkiye'de 2016 yılı içinde 30 Kasım itibarıyla bin 661 HIV, 73 AIDS olmak üzere toplam bin 734 vaka tespit edildi.

Birleşmiş Milletler HIV/AIDS Ortak Programı (UNAIDS) 2015 yılı raporuna göre, dünyada 2015 yılı içinde yaklaşık 2,1 milyon kişinin HIV enfeksiyonuna yakalandığı, 36,7 milyon HIV taşıyıcısının bulunduğu ve 1,1 milyon kişinin AIDS nedeniyle öldüğü belirtilen açıklamada, "Dünya genelinde hasta sayısı azalırken, Doğu Avrupa ve Orta Asya'da artmaktadır. Türkiye, Ukrayna, Moldova ve Rusya hasta sayısının artmakta olduğu ülkeler arasında yer almaktadır. Türkiye halen dünyada HIV/AIDS açısından hastalığın az sıklıkta görüldüğü ülkeler arasındadır. Ancak her yıl vaka sayısının arttığı izlenmektedir. Bu artışta nüfus artışı, hastalığa ilişkin farkındalığın artması, tanı ve tedavi hizmetlerindeki gelişmeler etkili olmaktadır." ifadelerine yer verildi.


Açıklamada, Türkiye'de 1985 yılından itibaren doğrulama testi pozitif tespit edilerek bildirilen 12 bin 281 HIV ve bin 485 AIDS vakası olduğu, vakaların yüzde 78'inin erkek, yüzde 22'sinin kadın olduğu, bunların yüzde 15,8'inin yabancı uyruklu kişilerden oluştuğu belirtildi.


2016'da Türkiye'de 1734 vaka tespit edildi


Vakaların yüzde 49,7'sinin cinsel yolla bulaştığı kaydedilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:


"Cinsel yolla bulaşan vakaların 3'te 2'si heteroseksüel cinsel ilişki olarak bildirilmiştir. Ayrıca vakaların yüzde 1,6'sının bulaş yolunun damar içi madde kullanımı olduğu, yüzde 46,5'inin bulaş yolunun bilinmediği bildirilmiştir.


2016 yılı içinde 30 Kasım itibarıyla bin 661 HIV, 73 AIDS olmak üzere toplam bin 734 vaka, doğrulama testi pozitif tespit edilerek bildirilmiştir. Bildirimi yapılan vakaların yüzde 84,3'ü erkek, yüzde 15,7'si ise kadındır. Vakaların yüzde 16,5'i yabancı uyrukludur.


2016 yılında bildirimi yapılan vakalarda, 25-29 yaş grubunun sayısı daha yüksektir. Yıllar itibarı ile hastalık trendinde artış izlenmektedir.


HIV enfeksiyonu önlenebilir bir hastalıktır ve korunma önlemleri tedaviden çok daha etkili ve ucuzdur. En sık görülen bulaşma yolunun cinsel temas olması nedeni ile korunma büyük önem taşımaktadır. 'Tek çare tek eşliliktir' sloganı ile de ifade edildiği gibi, tek eşliliğin yanı sıra riskli cinsel temasta doğru kondom kullanımı, hastalığın cinsel yolla bulaşmasına karşı en güvenli ve basit korunma yollarıdır."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS