İncir Kürü Faydaları Nelerdir? Kan Yapıcı İncir Kürü Nasıl Hazırlanır?

İncir Kürü Faydaları Nelerdir? Kan Yapıcı İncir Kürü Nasıl Hazırlanır?

İncir Kürü Faydaları Nelerdir? Kan Yapıcı İncir Kürü Nasıl Hazırlanır?

İncir, kuru ya da taze haliyle sıklıkla tüketilen bir meyvedir. Her hali sağlık açısından son derece faydalı olan incir kür halinde de tüketilebilir. Hem lezzetli hem de sağlık açısından oldukça faydalı olan incir kürü, ülkemizde fazlasıyla tüketilen bir besindir.

 İncir Kürü Nedir? Ne İşe Yarar?

 İncir kürü, incir kullanılarak hazırlanan vücudun düzene girmesini sağlayan bir besindir. Düzenli tüketildiğinde vücutta olumlu etkiler oluşturan incir kürü, özellikle hamile kalmak isteyen kadınlar tarafından tüketilir. Hamile kalmayı kolaylaştıran incir kürü, düzenli tüketildiğinde vücutta pek çok olumlu etkiyi ortaya çıkarır.

 İncir Kürünün Faydaları Nelerdir?

 İncir kürü, incir kullanılarak hazırlanan bir besindir ve özellikle kadın hastalıklarının tedavisinde kullanılır. Ana özelliği doğurganlığı arttırarak kadınların hamile kalmasına yardımcı olması olsa da, incir kürünün bunun dışında pek çok faydası bulunur. İncir kürünün faydaları aşağıda sıralandığı gibi özetlenebilir:

 • Yemeklerden önce aç karnına incir kürü içmek kansızlık tedavisinde kullanılan bir yöntemdir.
 •  Düzenli incir kürü tüketimi kilo vermeye yardımcı olur.
 •  İncir kürü kullanan kadınların kısa sürede hamile kalması mümkündür.
 •  Hipertansiyonu önleyen incir kürü, cinsel isteği arttırıcı özelliğe de sahiptir.
 •  İncir kürü kemik sistemini güçlendirici etkiye sahiptir.
 • İncir kürünün vücuda antioksidan etkisi bulunur.
 •  İncir kürü yüksek kolesterolün kontrol altına alınmasında etkilidir.
 •  Düzenli şekilde incir kürü tüketimi alzheimer gibi hastalıkların oluşum riskini azaltır.
 •  İncir kürü, cilt ve saç sağlığının korunmasında oldukça etkilidir.
 •  İncir kürü, astım ve boğmaca gibi hastalıkların tedavisinde kullanılabilir.
 •  Bağırsak sorunlarına iyi gelen incir kürü, bağırsak hareketlerinin düzenlenmesinde rol oynayarak sindirim ve boşaltım sisteminin düzenlenmesine yardımcı olur.

Kan Yapıcı İncir Kürü Nasıl Hazırlanır?

 Kadın hastalıklarından, solunum rahatsızlıklarına kadar pek çok hastalığın oluşumunu engelleyen incir kürünün evlerde hazırlanması son derece kolaydır. İncir kürünün vücutta stabil sonuçlar oluşturması için düzenli bir şekilde kullanılması tavsiye edilir.

 İncir kürü için gerekli malzemeler;

 1 litre içme suyu

10 - 15 tane kuru incir

İncir kürü hazırlanışı 

 •  1- Bir litre su geniş bir kaba alınarak kaynatılır.
 •  2- Kaynayan suyun için 10 - 15 adet kuru incir atılır.
 •  3- Tencerenin ağzı kapatılır ve bu şekilde 20 - 25 dakika daha kısık ateşte kaynatılır.
 •  4- Yeteri kadar kaynayan karışım süzülerek şişelenir ve soğumaya bırakılır.
 •  5- Soğutulan kür her gün düzenli olarak tüketildiğinde vücutta olumlu etkiler göstermeye başlar.

 İncir Kürünün Yararları

 İncir kürünün düzenli şekilde tüketilmesi pek çok hastalığın ve rahatsızlığın tedavisinde kullanılan bir yöntemdir. İncir oldukça faydalı antioksidan bir meyvedir ve bu meyvenin kurusuyla hazırlanan kür de bir o kadar faydalıdır. Özellikle hamile kalmak isteyen kadınların kullandığı incir kürü, kan yapıcı özelliğe sahiptir. Düzenli incir kürü tüketimi, kadınlarda hamile kalma oranını arttırmaktadır. Ayrıca kandaki şekeri düzenlemek için de incir kürü tüketilmesi mümkündür. Bu nedenle diyabet hastaları incir kürünü düzenli olarak tüketebilirler.

 İncir kürü yaz kış tüketilebilir. Kışın soğuk havaların ve enfeksiyonların artması sebebiyle oluşan boğaz ağrıları incir kürünün düzenli tüketilmesi yoluyla giderilebilir. Astım ve boğmaca gibi hastalıkları olanlar incir kürünü tüketerek solunum sistemlerinin rahatlamasını sağlayabilirler. İncir özellikle bağırsak sorunlarında oldukça faydalı bir meyvedir. Bu meyveyle hazırlanan kürün de bağırsak sorunlarına faydası oldukça fazladır. Düzenli incir kürü tüketimi, bağırsak hareketlerinin düzenlenmesinde ve kabız gibi olumsuz rahatsızlıkların ortadan kalkmasında oldukça etkilidir. Sindirim sisteminin sağlığı ve düzenli çalışması için incir kürü tüketimi önerilir. Kürün doğru tüketimi oluşabilecek bağırsak sorunları riskini ortadan kaldırır.