Ispanağı sakın böyle yemeyin

Ispanağı sakın böyle yemeyin

Ispanağı sakın böyle yemeyin

Ispanağın faydaları saymakla bitmiyor. C vitamini açısından zengin olan ıspanak kış mevsiminde sofraların vazgeçilmezi. Uzmanlar ıspanak yerken sürekli olarak yaptığımız o hatadan bahsederek sağlığımıza olan ciddi zararlarını açıkladı

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Ispanağın faydaları saymakla bitmiyor. C vitamini açısından zengin olan ıspanak piştikten sonra bir daha ısıtıp tüketmek yerine, tek seferde bitirilmeli. Prof. Dr. Funda Elmacıoğlu, ıspanağın piştiği gün yenmediği takdirde buzdolabında bekletilen ıspanak yemeğinin içinde nitrit ve nitrat bileşenlerinin artacağını belirtiyor.

Elmacıoğlu, “Bu bakteriyel olmayan toksit sindirim problemlerine yani baş dönmesi, ishal ve mide bulantısına yol açar” diyor. +4 derecenin üzerinde saklandığında yemeklerde mikroorganizmalar gelişir Pişmiş yemeklerin +4 derecede saklanması gerektiğini belirten Prof. Dr. Elmacıoğlu, “Bir yemeği iki öğünlük yaptıysanız, mutlaka yiyeceğiniz kadarını ayırın” diyor. Saklamanız gereken yemeği cam kapta buzdolabında +4 derecede saklayın. +4 derece bütün pişmiş yiyecekler için en ideal ısıdır. Üstüne çıktığınızda ısı artar, yemeklerde mikroorganizma gelişir. Mikroorganizma yemekte üreyince o yemek bozulur. Bozulan yemek birtakım mide bağırsak şikayetlerine sebep olur.