Kalbinde 9 adet tümör ile doğan bebek sağlığına kavuşuyor

Kalbinde 9 adet tümör ile doğan bebek sağlığına kavuşuyor

Gaziantep'te kalbinde, büyüklükleri 0.6 ile 1.8 santimetre arasında değişen 9 adet tümör ile doğan bebek, sağlığına kavuşuyor.

Gaziantep'te yaklaşık 6 ay önce dünyaya gelen Gülay Ravza Tolu bebeğin anne karnında çekilen eko kardiyografisinde kalbinde kitleler tespit edildi. Doğumun ardından çekilen grafilerde de büyüklükleri 0.6 santimetre ile 1.8 santimetre arasında değişen tümörler belirlenen bebek, tümörlerin pasının ise kardiyak rabdomiyom olduğu belirlendi.

Takip ve tedavisi için harekete geçen hastane doktorları, uyguladıkları ilaç tedavileri ile bebeğin kalbinde bulunan 9 adet tömörden 6 tanesi küçülerek tamamen temizlemeyi başardı. Kalan 3 adet tümörü de şuan kalbe zarar vermeyecek boyutlara indiren doktorlar, bebeğin sağlık durumunu yakından takip ediyor.

Yaş ilerledikçe kalan tümörlerin kendiliğinde küçülme ihtimali olan bebek, aksi durumda ise yine ilaç tedavisi ile yada ameliyat ile kalan tümörlerden kurtarılması planlanıyor.

Kalp tümörü uyarısı

Doktorların yaptıkları açıklamada, kalp tümörleri çok nadir görülmesinin yanısıra,10-15 bin bebek doğumunun yaklaşık 3 ünde görülebildiğini belirterek, kalp tümörlerinde en sık görülen türünün ise kardiyak rabdomiyon olduğunu kaydetti.

Bu tür tümörler tek kitle olarak görülebildikleri gibi çok sayıda kitle şeklinde de bulunabileceğini de hatırlatan doktorlar, bu türde ise en çok korkulan etkilerinin kalbin çalışmasını bozmak, kalp kapaklarını ve damarlarını tıkayarak kan akışını engellemek ve kalpte ritim problemi yaparak ani ölüme sebebiyet vermesi olduğunu kaydetti. 

Bu korkulan etkilerine rağmen tümörlerin tedavsinin mümkün olduğunu da belirtildi.

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS