Kalça botoksu nedir, böyle bir uygulama var mı?

A A

28.09.2020 - 12:06 Son Güncelleme:

Botoksun ne olduğu ve hangi amaçlarla kullanıldığı hakkında bilgi veren Dermatolog Dr. Sertaç Sever, botoks uygulamasının hangi şartlarda güvenilir olduğunu açıkladı.

Kalça botoksu nedir, böyle bir uygulama var mı?

Yakın zamanda yaşanan üzücü kayıpla kalça botoksu hakkında toplumda soru işaretleri oluştu. Botoks günümüzde sıklıkla uyguladığımız özellikle yüz bölgesine estetik nedenlerle ve koltuk altı gibi yoğun terleme bölgelerine terleme kontrolü için uygulanan bir yöntemdir.

Botoks nedir, nasıl etki gösterir?

Botoks özel bir tür bakteriden elde edilen bir ilaçtır. Yüz bölgesine estetik nedenle uygulandığında yoğun mimiklerin kullanımına bağlı çizgilerde hızla azalma ortaya çıkartır. Bu etkisi 3-4 ay sürer ve 6 ayda bir yenilenmesini öneririz.

Aşırı terleme nedeniyle kullanıldığında koltuk altı, el ve ayak gibi bölgelerde aşırı terlemeyi %70-80 azaltır ve bu etkisi yaklaşık 6 ay kadar sürer.

Aynı zamanda diş sıkması rahatsızlığı veya başka nedenlerle de uygulanabilmektedir.

O zaman kalça botoksu nedir?

Botoks görüldüğü gibi kasların fazla kasılmasını azaltan bu nedenle mimikleri yumuşatan diğer kullanım amacıyla da ter bezlerinin fazla çalışmasını frenleyerek terlemeyi azaltan bir yöntemdir. Ama kalçada bir kullanımı yoktur. Kalça bölgesine ise genelde selülit tedavileri, lipoliz gibi yağ yakımını sağlayan uygulamalar ve dolgu uygulamaları yapılmaktadır.

Botoks güvenli bir işlem midir?

Öncelikle botoks ilaçla yapılan medikal bir uygulamadır. Bu uygulamada güvenliğinizi sağlayan en önemli iki faktör nerede ve kimin tarafından yapıldığıdır. Botoks mutlaka bir sağlık kuruluşunda yapılmalıdır. Sağlık kuruluşu Sağlık Bakanlığı tarafından denetlenen bir muayenehane, poliklinik, tıp merkezi veya hastane olabilir. Uygulayan kişi de mutlaka bu konuda eğitim almış bir doktor olmalıdır. Kendi güvenliğiniz için mutlaka gittiğiniz kurumda bu uygunlukları kontrol edin.

Botoks senelerdir binlerce kişiye yapılan bir uygulama olsa da sonuçta ilaç kullanıldığı için alerji gelişme ihtimali mevcuttur. Böyle bir durumda acil müdahale edilmelidir. Önceden saydığım sağlık kuruluşlarında acil müdahale için gerekli tüm altyapı mevcuttur ve düzenli olarak da bu nedenle Sağlık Bakanlığı tarafından denetlenirler. Bu nedenle bir sağlık kuruluşunda bir hekim tarafından güvenle botoks uygulaması yaptırabilirsiniz.