Kalça Eritme Hareketleri: Evde Hangi Kalça Eritme Hareketleri Yapılabilir? Evde Yapılabilecek Egzersizler

Kalça Eritme Hareketleri: Evde Hangi Kalça Eritme Hareketleri Yapılabilir? Evde Yapılabilecek Egzersizler

Günümüzde kalça eritme hareketleri evde yapılarak sağlıklı çözümler görülen egzersizler arasında yer almaktadır. Kalça bölgesindeki fazla olan yağlardan kurtulmak amacı ile yüksek tempoya sahip olan yürüyüşleri hayatınıza dahil edebilirsiniz.

 Kalça Eritme Hareketleri

Kalça eritme hareketleri yüksek tempolu olan yürüyüşler, kalori açığı oluşturma konusunda da en ama en etkili egzersizlerin en başında gelmektedir. Özellikle yokuş tırmanma ile birlikte merdiven çıkma gibi bazı aktiviteler de direkt olarak kalça bölgelerini çalıştırır. Aynı şekilde kalça eritme hareketi olarak bisiklete binme, kalça ve basen bölgesini de çalıştırır. Kalori açığı oluşturmanıza da katkıda bulunmaktadır. 

 Evde Hangi Kalça Eritme Hareketleri Yapılabilir?

Kalça eritme amacı ile vücudun ihtiyaçlarını karşılayan kişisel diyet ve ya özel egzersizler tavsiye edilir. Yalnızca diyet ile kaybedilen yağ dokusu, aslında kalça bölgesindeki temel kaslar tam olarak kuvvetlenmediği için sarkma gibi bazı problemlere neden olabilir.

Günümüzde kalça eritme egzersizlerinden tam anlamı ile verim almak adına yeterli oranda protein ve ya kaliteli bir yağın yer aldığı diyet tavsiye edilmektedir. Genel olarak evde yapılan kalça eritme hareketleri kişilerin en rahat şekilde yaptıkları hareketlerin başında gelmektedir. Bu hareketler aşağıdaki gibidir.

Lokal Egzersizler

Lokal egzersizler kalça eritme amacı ile yapılabilecek olan en güzel egzersizlerin başlarında gelmektedir. Bu egzersiz de kalça kaslarını sıkıp bırakmak evde yapılan en iyi egzersiz olmaktadır. Bu egzersizi yapabilmeniz için öncelikle bir sandalye üzerine oturup sırtınızı dik bir konuma getirmeniz gerekir. Ardından da karnınızdan nefes aldığınıza emin olup sonra kalçanızdaki kasları güçlü olacak bir şekilde sıkmanız gereklidir.

Sonrasında birkaç saniye geçtikten sonra bırakmak yeterlidir. Hareketi yorulana kadar yapabilirsiniz. Gün içinde aklınıza geldiği zamanlarda tekrarlayabilirsiniz. Ayrıca kişiler yürüyüş yaparken ara sıra da kalça kaslarınızı sıkıp bırakıp kalça kaslarını kuvvetlendirerek kalça eritmeyi sağlayabilirler.

Yatay Pozisyonda Egzersizler

Kalça bölümündeki yağların yakılabilmesi amacı ile kalça eritme hareketlerini fazla tekrarlar ile uygulamak gereklidir. Yatay pozisyonda çalışılan bazı pratik egzersiz, kalça bölgesi kısmının hem incelmesine hem biçimlenmesine hem de fit görünmesine yardımcı olmaktadır. Hareketi yaparken önce sağ bacağınızın üzerine doğru yere uzanın ve sağ kolunuzu dik olacak bir konuma getirin. Ardından sağ eliniz ile başınızı destekleyin ve egzersizi yaparken karın ya da kalça kaslarınızı mümkün olduğu kadar sıkmanız gereklidir.

Kalça kaslarınızdan güç alıp sol bacağınızı yukarıya doğru kaldırın ve tekrar aşağıya doğru indirin. Bacağınızı yavaşça aşağı indirirken aynı zamanda nefes alın, yukarıya kaldırırken ise nefes verin. Egzersizi toplamda on iki tekrar ile başlayıp yorulma düzeyiniz yani kişiye göre değişme doğrultusunda kademeli olarak artırabilmeniz mümkündür. Diğer bir taraf için de aynı şekilde bu hareketi gerçekleştirin.

Egzersiz başlangıç pozisyonuna yani en başa tekrar geçip kalça kaslarından bir güç alarak üst kısımda bulunan bacağınızı hiç bükmeden arkaya doğru itip ikinci hareketi gerçekleştirebilirsiniz. Sonrasında üçüncü hareketi başlangıç pozisyonuna tekrar gelip üstte bulunan bacaklarınızı dizinizden hiç bükmeden hafif hafif yukarı doğru kaldırıp havada bir daire çizerek tamamlayabilirsiniz. Bu anlatılan egzersizde üç hareketi de kombine olarak yapmanız gereklidir. Her iki taraf için de uygulamanız ve de minimum on iki tekrar ile iki setle başlamanız tavsiye edilmektedir.

Squat

Kalça eritme ve kalça kasları oluşturmada etkili olacak bir şekilde çalıştıran egzersizlerin en başında ise squat gelmektedir. Squat, kalça eritmenin yanında aynı zamanda kalça biçimlendirme için de tercih edilmekte olan hareketlerin arasında yer almaktadır. Ayaklarınızı kendi omuz genişliğinde açıp harekete başlayabilirsiniz.

Bu hareketi yaparken sırtınız her daim düz bir şekilde ve hafif öne doğru eğik şekilde olması gerekir. Ayrıca elleriniz dengeyi koruyabilmeniz amacı ile öne doğru paralel ve ya başınızın arkasında kenetlenmiş şekilde olabilir. Hareketi zorlaştırmak istiyor iseniz ellerinize dolu olan su şişeleri ve ya dambıl alabilirsiniz. Böylede hareket daha kalori yaktırıcı olmaktadır. 

Sırtınızın pozisyonunu hiç bozmadan çömelme hareketini gerçekleştirip ve tekrar başlangıç pozisyonuna gelip hareketi tamamlayabilirsiniz. Bu hareket toplamda on tekrar ve iki set ile başlayabilir. Sonrasında da squat hareketine alıştıkça kademeli olarak da tekrar sayısını arttırmanız mümkündür. Böylece kalça eritme işlemine katkıda bulunmuş olursunuz. 

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS