Kapalı burun estetiğinin avantajları nelerdir?

Kapalı burun estetiğinin avantajları nelerdir?

Kapalı burun estetiğinin avantajları nelerdir?

Burun estetiği en sık yaptırılan ve merak edilen tedavi yöntemlerindendir. Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Ufuk Askeroğlu kapalı burun estetiği olarak bilinen yöntemin avantajlarını sizler için anlatıyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

İşlem ve tedavi süreci oldukça kısa!

Gelişen teknolojiye bağlı olarak burun ameliyatlarında birçok farklı teknik kullanılabilir. Kapalı burun operasyonu olarak bilinen kapalı rinoplasti yönteminde burun içinden yapılan ince bir kesi burnun içine sokularak gerçekleştirilir. Bu operasyonlar iz bırakmaz, burun daha doğal görünür, operasyon süresi daha kısadır ve hasta iyileşme süresi daha kısadır. Bu nedenlerden ötürü hastalar tarafından daha çok tercih edilmektedir. Kapalı burun estetiğinin püf noktası bu tür ameliyatların çok zor olmasıdır. Kapalı burunlara müdahale edilmesi daha zordur. Bu nedenle bu tip ameliyatları yapan doktorun uzman ve deneyimli olması çok önemlidir.

Kapalı burun estetiğinin avantajları

Kapalı burun işleminin sağladığı avantajları detaylıca incelemek gerekirse;

-          İşlem sürecinde kesi burun içinden yapılır. Burun içindeki yumuşak doku ve deri hiçbir şekilde zarara görmez. Kesi içeriden olduğu için dışarıdan yara ya da dikiş izi görülmez.

-          Kapalı yöntemde kesilen sinir miktarı açık işlemlere göre oldukça azdır. Sinirlerin az alınması işlem sonrası uyuşukluk hissi daha az yaşanır.

-          İşlem sonrası yaşanması beklenen şişlik daha azdır. İyileşme süreci kısa ve ağrısız olarak tamamlanır.

-          Burun ucu diğer yöntemlere kıyasla daha iyi desteklenir.

Kapalı burun operasyonları sonrasında ilgili birçok problem tedavi edilebilmektedir. Bu problemler; burun ucu düşüklüğü, burun kemiklerinin eğriliği, burun kemeri, kanat problemleri ve burun köprüsü problemleridir. Bu operasyonlar sayesinde buruna zarar vermeyen teknik kullanıldığı için diğer burun sorunları da düzeltilir. Gerekirse kıkırdak doku nakli de sağlanır.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Süreç nasıl ilerlemektedir?

Kapalı rinoplasti işlemi öncesi hasta detaylı bir şekilde muayene edilmelidir. Burnun işlevi ve fiziksel sorunları belirlendikten sonra cerrahi yönteme karar verilir. Ameliyattan sonra burnun görünümü hastaya 3 boyutlu olarak gösterilir. Burnu düzeltmek ve yüze en uygun şekli belirlemek için 3D simülasyon yöntemi kullanılabilir. Ameliyattan önce hastanın anesteziye duyarlılığı test edilir. Rutin cerrahi muayeneyi tamamladıktan sonra operasyon tarihine karar verilir.

Operasyon ise genellikle genel anestezi altında yapılır. Hastanın burnunda ciddi bir problem yoksa ve ameliyat daha az alan gerektiriyorsa lokal anestezi de tercih edilebilir. Ortalama operasyon süresi 1-3 saat arasındadır. Ameliyat sırasında hastanın burnunda bir kesi yapmak için cerrahi aletler kullanılır. Bu kesilerden buruna gerekli müdahaleler yapılır ve estetik dikişlerle operasyon tamamlanır.