Karahindiba Çayının Faydaları Nelerdir? Karahindiba Çayı Nasıl Yapılır, Nasıl Demlenir?

Karahindiba Çayının Faydaları Nelerdir? Karahindiba Çayı Nasıl Yapılır, Nasıl Demlenir?

Ülkemizde yetişen bitkilerin hemen hemen tamamının çayı yapılabilmekte ve bu çaylar pek çok hastalık için şifa vermektedir. Bu bitkilerden biri de karahindibadır. Peki, karahindiba çayının faydaları nelerdir, çay nasıl yapılır?

 Karahindiba Çayının Faydaları Nelerdir?

 Ülkemizde aktarlardan bulunabilecek olan ve farklı şekillerde tüketilebilen karahindiba çayının sayısız faydası bulunur. Karahindiba çayının en çok bilinen başlıca faydalarını şu şekilde listeleyebiliriz:

  • l Eğer ergenlik döneminde bir çocuğunuz varsa, karahindiba çayı ile onun kaş gelişimine katkı sağlayabilirsiniz. Çünkü karahindiba çayı içerisinde bol miktarda kalsiyum ve C vitamini barındırır.
  • l Kemik erimesi gibi sorunların ortadan kaldırılmasına yardımcı olur.
  • l Safra kesesi rahatsızlıkları ve sindirim problemlerinin çözülmesi konusunda yardımcıdır. Antioksidan özelliklere sahip olması sebebiyle sindirim sisteminizin doğru şekilde çalışmasını ve bağırsaklarınızın temizlenmesini sağlar.
  • l Karahindiba çayı kan şekerinizin düzenlenmesine yardımcı olur. Eğer diyabet hastası iseniz, karahindiba çayını kullanmadan önce doktorunuza danışmanız gerekebilir.
  • l Karahindiba bitkisini cilt sağlığınız için de kullanabilirsiniz. Örneğin bitkinin içinden çıkan sütün insan cildinin sağlığı açısından pek çok faydası bulunur. Mantar ya da egzama gibi deri hastalıklarının giderilmesine yardımcı olur. Yüzde çıkan akne ve sivilceler konusunda da etkilidir.
  • l Karahindiba çayı tokluk hissi yaratması sebebiyle özellikle diyet yapanlar ve kilo vermek isteyenler için oldukça faydalıdır. Aynı zamanda sağlıklı beslenme programları uyguluyorsanız, yine karahindiba çayı tüketebilirsiniz.
  • l Eğer karahindiba çayı düzenli olarak tüketilirse, demir ve vitamin içermesi sebebiyle kansızlık gibi sorunları ortadan kaldırabilir.
  • l Eğer kendinizi yorgun ve bitkin hissediyorsanız ya da enerjiniz düşükse, tekrar enerji kazanmak için karahindiba çayı tüketebilirsiniz.

Karahindiba Çayı Nasıl Yapılır?

 Ülkemizde karahindiba çayı farklı şekillerde yapılmaktadır. Bazen yalnızca karahindiba çayının kendisi demlenirken, bazen de farklı çay ve bitkilerle karıştırılarak da demlenir. Her iki türlü de karanhindiba çayının faydalarını almak mümkündür. Bu yüzden karahindiba çayını nasıl isterseniz o şekilde hazırlayabilir ve şifa bulabilirsiniz.

 Ayrıca karahindiba çayını tüketmeden önce bilmeniz gereken bazı önemli noktalar bulunmaktadır. Örneğin karahindiba bitkisinin çiçekli kısmını tüketebileceğiniz gibi, bitkinin kökünü de çay olarak tüketebilirsiniz. Eğer karahindiba çayından daha çok şifa görmek istiyorsanız, çayın yarım bardak kahvaltıdan önce, yarım bardak da kahvaltıdan sonra içilmesi önerilmektedir.

 Çay demlendikten ve hazır hale geldikten sonra çok kaynar olarak tüketilmemelidir. Mümkünse çayın biraz ılıması beklenmelidir. Aynı zamanda karahindiba çayını günde maksimum 2 ya da 3 bardak içmeniz önerilmektedir. Daha fazla tüketilmesi sağlık açısından bazı problemler yaratabilir. Aynı zamanda karahindiba çayını aktif olarak tükettiğiniz günlerde, bir yandan da bol miktarda su tüketmeyi unutmamanız gerekir.

 Karahindiba Çayı Nasıl Demlenir?

 Karahindiba çayı demlenirken farklı yöntemler kullanılsa da, en çok tercih edilen yöntem tek başına demleme yöntemidir. Eğer siz de karahindiba çayını başka bitkilerle karıştırmayacak ve tek başına demleyecekseniz, şu adımları izlemeniz gerekiyor:

l Bir tatlı kaşığı ince kıyılmış olarak aldığınız karahindiba çayını akşamdan bir bardak soğuk suyun içerisine koyun. Karahindiba çayı bir gece boyunca bu bir bardak soğuk suyun içerisinde beklemelidir.

l Sabah uyandığınızda bu bardağı tamamen bir cezvenin içerisine alın ve birkaç dakika boyunca kaynatın.

l Karahindiba çayı kaynadıktan sonra demini alması için birkaç dakika bekletin.

l Karahindiba çayı demini aldıktan sonra içerisinde tortu kalmayacak şekilde süzün. Karahindiba çayının faydasını görmek istiyorsanız, demlediğiniz çayı ikiye bölün ve yarısını kahvaltıdan önce, yarısını da kahvaltıdan sonra tüketin.

Bu tarif, karahindiba çayının faydasını görmeniz açısından size yardımcı olacaktır. Eğer bu şekilde karahindiba çayından bir fayda görmezseniz, karahindiba çayının başka demleme yöntemlerini de uygulayabilirsiniz.

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS