Kardiyo Hareketleri: Evde Hangi Kardiyo Hareketleri Yapılabilir? Evde Yapılabilecek Egzersizler

Kardiyo Hareketleri: Evde Hangi Kardiyo Hareketleri Yapılabilir? Evde Yapılabilecek Egzersizler

Kardiyo hareketlerinin pek çok bilimsel araştırmalarda da vücudun yüksek yağ yakımına yardımcı olduğu kanıtlanmıştır. Kardiyo hareketlerini yapılmasındaki temel amaç; vücuda büyük bir dayanıklılık ve direnç kazandırmaktır. Fakat kardiyo hareketleri yaparak aynı zamanda kalori yakımına da yardımcı olabilirsiniz.   

 

Kardiyo hareketleri kişiyi çok zorlamadan, yağ yakımına ve vücudun direnç kazanmasına yardımcı olan hareketlerden oluşur. Kardiyo hareketlerini özellikle günlük olarak spor yapamayan kişiler haftada iki ya da üç defa uygulayabilir.

Kardiyo Hareketleri: Evde Hangi Kardiyo Hareketleri Yapılabilir?

Kardiyo hareketleri evde kolaylıkla yapabileceğiniz ve vücudunuzun güç kazanmasına yardımcı olan hareketlerdir. Herhangi bir ekipmana gerek duymadan evde kolaylıkla belirlediğiniz kardiyo egzersizleri ile yağ yakımını artırabilirsiniz. Kardiyo hareketlerinin genelde haftalık olarak yapılması önerilir. Haftada 2 defa yapacağınız kardiyo hareketleri sayesinde hem kalp atışınızı hızlandırabilir hem de yağ yakımına yardımcı olabilirsiniz. Evde yapabileceğimiz kardiyo hareketleri şunlardır;

 - halat idmanı,

 - ip atlama,

 - kürek çekme hareketi,

 - yüksek sıçrama,

 - dağ tırmanışı ve gölge boksu.

 Halat İdmanı

halat idmanı, diğer kardiyo hareketlerine göre daha fazla güç ve kuvvet isteyen zorlayıcı bir kardiyo egzersizidir. Eğer hızlı bir şekilde kilo vermek isteyen kişiler varsa halat idmanı egzersizlerini yapabilirler.

 Halat idmanı tek başınıza güzel bir kardiyo çalışması yaratırken hem de kuvvet antrenmanı olarak geçer. Yani bu egzersizi yaptığınızda kuvveti fazla şekilde harcadığınız için yüksek şekilde de kalori yakarsınız. 4 dakika yapacağınız bir halat idmanından yaklaşık olarak 60 kalori yakabilirsiniz.

 

 İp Atlama Egzersizi

 

 Egzersizler arasında en etkili kardiyo yağ yakımına yardımcı olan egzersizlerin başında ip atlama gelmektedir. İp atlama egzersizi tercih eden kişilerin vücudundaki dayanıklılık daha fazla olurken kas koordinasyonu da daha hızlı bir şekilde ilerleme gösterir. Çünkü bu egzersiz beyin ve vücutta bulunan tüm kasları aynı anda çalıştırmaktadır.

 

 Yaklaşık 30 dakikalık ip atlama egzersizini yapan kişiler yaklaşık olarak 400 kalorilik yağ yakabilir. Genellikle göbek ve kalça bölgesindeki yağlardan kurtulmak isteyen kişiler ip atlama egzersizini tercih edebilir.

 

 Kürek Çekme Egzersizi

 

 Kürek çekme egzersizi hem tüm vücudu çalıştırır hem de özellikle kol ve bacak kaslarının gelişmesine yardımcı olur. Kardiyo hareketleri arasında kürek çekme egzersizi genellikle spor salonlarında yer alan çeşitli aletlerle yapılan bir egzersiz türüdür. Bu egzersizi yaklaşık yarım saat yaptığınızda 400 kaloriye yakın bir yağ yakabilirsiniz. Bacak, sırt, kol ve kalça bölümündeki kasları kuvvetlendirmek istiyorsanız kürek çekme hareketi tam size göre bir egzersizdir.

 

 Yüksek Sıçrama Hareketi

 

 Spor salonlarında yapılan yüksek sıçrama hareketini isterseniz evde güvenli bir yerde de yapabilirsiniz. Evinizde bulunan yüksek bir alandan atlayarak sıçrama yöntemiyle kardiyo egzersizini tamamlamış olursunuz. Genellikle squat hareketi şeklini alıp, bu şekilde yüksek bir yere atlamanız gerekir. Egzersiz yaklaşık 10 dakika boyunca yaptığınızda yaklaşık olarak 100 kalori yakabilirsiniz.

 

 Dağ Tırmanışı Egzersizi

 

 Dağ tırmanışı egzersizi, kardiyo hareketlerinin en temel egzersizlerinden birisidir, özellikle erkeklerin daha çok tercih ettiği bu egzersiz, karın kaslarının belirginleşmesine yardımcı olur. Evde dağ tırmanışı hareketini yapmak için öncelikle şınav pozisyonu almanız gerekir. Bu durumdayken vücudunuz düz bir şekilde dursun. Eller kollar ve beden sabit şekildeyken sadece bacaklarla tırmanma yapabilirsiniz. Bu egzersizi yaklaşık 30 dakika boyunca yaptığınızda 350 kalori yağ yakabilirsiniz.

 

 Gölge Boksu Hareketi

 

 gölge boksu hareketi, yaklaşık 30 dakika içerisinde 400 kalori yağ yaptırabilen bir egzersiz türüdür. Evde gölge boksu hareketini kolaylıkla yapabilirsiniz. Yapmanız gereken boşluğa hayali yumruklar atmaktadır. Evde bir boks torbası ya da karşılıklı boks yapabileceğiniz bir arkadaşınız varsa yakacağınız kalori daha da fazla olacaktır. Gölge boksu egzersizinde genellikle karın kasları çalışır, kol ve bacak kaslarındaki koordinasyonda artırılır.

 

 Evde Yapılabilecek Egzersizler

 

 Evde yapılabilecek egzersizler özellikle kardiyo hareketlerini oluşturmaktadır. Genellikle yoğun bir çalışma içerisinde olan kişiler sürekli spor salonlarına gidemedikleri için ya da spor yapmaya fazla vakit ayıramadıkları için kardiyo hareketlerini tercih edebilirler. Kardiyo hareketleri, vücudun yağ yakımına yardımcı olurken aynı zamanda kasların direncini de artırmaktadır.

 

 Evde yapabileceğiniz kardiyo hareketleri için herhangi bir alete ya da ekipmana ihtiyaç duymazsınız. Sadece ip atlama, zıplama ya da kolları öne doğru kürek çeker gibi hareket ettirme şeklinde bile aslında kardiyo hareketlerini yapmış olursunuz. Kardiyo hareketlerinin daha yararlı olması için öncelikle hareketleri düzenli bir şekilde yapmanız gerekir. Yani haftalık en az 2 defa kardiyo hareketleri uygulamalısınız.

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS