Kemik ağrılarını anında yok edecek

Kemik ağrılarını anında yok edecek

Kemik ağrılarını anında yok edecek

Vücudun her bölümünde bulunan iskelet sistemi, kemik ve kıkırdaklardan oluşur. Bazı dönemlerde ve bazı nedenlerden dolayı kemik ağrısı oluşabilir. Ciddi bir hastalıktan dolayı oluşan bir ağrı değilse evde kolay ve hızlı sonuç veren çözümler üretebilirsiniz. Peki, kemik ağrılarına ne iyi gelir? Kemik ağrıları nasıl geçer?

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

 

Kemik ağrısı yaşayan kişilere çözüm olacak doğal yöntemler, hızlı sonuç veriyor. Peki, kemik ağrılarına ne iyi gelir? Kemik ağrıları nasıl geçer? İşte, kemik ağrısına iyi gelen doğal yöntemler...

Vücudun farklı yerlerinde oluşabilen kemik ağrılarının birçok değişik sebebi olabiliyor tahmin edebileceğiniz gibi. Bu sebepler farklı sağlık sorunlarının yan etkileri olabileceği gibi büyüme çağında olmak gibi doğal durumlarda da ortaya çıkabilir. Bu yüzden hatırlatmakta fayda var, sık sık kemik ağrılarınız oluyorsa kötü düşünmeden ve paniğe kapılmadan doktorunuza danışın ve onun önerileri doğrultusunda tedavinizi olun. Kemik ağrısına neden olan durumlar:

Kalsiyum eksikliği
D vitamini eksikliği
Vücudun darbe alması
Düşme/çarpma
Kemikte kırık/çatlak oluşumu
Aşırı kilolu olmak
Raşitizm
Yoğun egzersiz yapma ya da aksine çok hareketsiz olma
Duruş bozuklukları
Akciğerler ve böbrekler başta olmak üzere farklı organlarda oluşabilen rahatsızlıklar (kist gibi)
Süt ve süt ürünleri gibi bol kalsiyumlu besinlerin az tüketilmiş olması (özellikle büyüme çağında)
Kemik erimesi sorunu
Kemik dokularında yaşlanma
Kemik iltihabı
Paratiroid bezlerinin fazla çalışması
Büyüme çağında olmak
Ergenlik döneminde olmak

KEMİK AĞRISINA NE İYİ GELİR?

Kemik ağrısının nedenlerini öğrendiğimize göre geçelim kemik ağrısına ne iyi gelir, kemik ağrısı nasıl geçer sorularına yanıt bulmaya. Kemik ağrısına iyi gelen doğal yöntemler şöyle:

 

Doğal bir ağrısı kesici olarak bilinen malzemelerden zencefil, soğuk algınlığında sıkça destek aldığımız doğal malzemelerden olsa da hünerleri bu kadarla sınırlı değil aslında. Kendisi kemik ağrılarını azaltma konusunda da tam bir uzman. Üstelik bunun için tek yapmanız gereken bir fincan zencefil çayını afiyetle içmek.

PAPATYA ÇAYI

Bitki çaylarından destek alarak ağrılarınızı azaltmak isterseniz tıpkı zencefil çayı gibi ağrı kesici etkiler gösteren çaylardan papatya çayını tercih edebilirsiniz. Bunun için aktarlardan kurutulmuş papatya temin edip bir fincan kaynar suyun içine ilave edebilir ve bir süre demlendirip süzdükten sonra afiyetle tüketebilirsiniz.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

ISIRGAN OTU ÇAYI

Soğuk algınlıkları başta olmak üzere birçok kış hastalığında kendisinden destek aldığımız bitki çaylarından ısırgan otu çayı da eklem ve kemik ağrıları karşısında vücudumuzun yanında yer alan isimlerden. Bunun için de ağrınız varken 1 çay kaşığı kadar kurutulmuş ısırgan otunu bir su bardağı kaynar suyun içine ilave edebilir ve demleyip süzdükten sonra içebilirsiniz.

HİNT YAĞI

Bitkilerden etkili şekilde destek alabilmenin en temel yollarından biri de bitkilerden elde edilen yağlarla ağrıyan bölgeye masaj yapmak tabii ki. İşte bu masajı yapmak için tercih edebileceğiniz doğal ağrı kesici niteliğindeki yağlardan biri de Hint yağı. Hint yağını elinizle ağrılı bölgeye çok bastırmadan masaj yaparak uygulayın, ardından bölgeyi bezle çok sıkmadan dikkatlice kapatıp 1 saat kadar bu şekilde bekletin. Ağrılarınızın hafiflediğini hissedeceksiniz.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

AT KESTANESİ YAĞI

Özellikle romatizmal ağrılar konusunda uzman olan isimlerden at kestanesi yağı da kemik ağrılarınız için destek alabileceğiniz isimlerden. Bunun için güvenilir aktarlardan at kestanesi yağını temin etmeniz ve ağrılı bölgeye az miktarda zeytinyağıyla karıştırarak uygulamanız yeterli.

ÇINAR YAPRAĞI

İlginç olsa da kemik ağrılarını dindirmek için uygulayabileceğiniz doğal yöntemlerden biri de çınar yaprağından destek almaktan geçiyor. Çınar yapraklarını sıcak suda demlendirdikten sonra elde ettiğiniz suyun oda sıcaklığında soğumasını bekleyip ağrıyan bölgeye bu suyu uygulamanız ağrılarınızın azalmasına destek oluyor.

EPSOM TUZU

Banyo tuzu olarak da sıklıkla tercih edilen epsom tuzu, tam bir ağrı kesici görevi görüyor ve kas, eklem ve kemik ağrılarının azalmasını sağlıyor. Bunun için yapmanız gerekense oldukça basit, küveti içine girebileceğiniz sıcaklıkta suyla doldurup içine bolca epsom tuzu atın ve ağrıyan yerleriniz suyun içinde kalacak şekilde 15-20 dakika kadar bu suyun içinde durun. Daha detaylı bilgi için: Epsom Tuzu

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

EGZERSİZ

Kemik ağrısına sebep olabilen en temel durumlardan biri de uzun süre hareketsiz kalınması. Eğer sizin ağrılarınızın temelinde de hareketsizlik yatıyorsa vücudunuzu çok zorlamayacak hafif egzersizler yapmaya başlayabilirsiniz. Hafif tempolu, kısa mesafeli yürüyüşler ya da yüzmek ilk aşamalarda oldukça etkili olacaktır, aklınızda bulunsun. Daha sonrası için egzersiz temponuzu vücudunuza çok zorluk olmayacak şekilde artırabilirsiniz.

Çok önemli bir not: Yukarıda da anlattığımız gibi kemik ağrılarının birçok farklı sebebi olabilir. Bu sebeple eğer sık sık kemik ağrısı sorunu yaşıyorsanız, başlayan ağrılarınız hızlıca geçmiyor, çok uzun sürüyorsa yukarıdaki yöntemleri denemekle vakit kaybetmeyin ve doğrudan doktorunuzun yolunu tutup gerekli testleri, ölçümleri yaptırın.