hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Kepçe kulak sorununa karşı bilinçsiz uygulamalara dikkat

  Kepçe kulak sorununa karşı bilinçsiz uygulamalara dikkat
  expand

  Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Ufuk Askeroğlu, uzun süre maske kullanımı ile gündeme gelen kepçe kulak uygulamasını sizler için anlattı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Pandemi şartlarının getirilerinden biri olan maske kullanımı, uzun süreli kullanımlarda kulaklarda şekil bozukluklarına yol açabiliyor. Bununla beraber maske kullanımıyla daha belirgin hale gelen kulak görünümü kişileri rahatsız edebiliyor. Kepçe kulak görünümü için doktora başvurmadan kişilerin kulak yapıştırma gibi bilinçsizce uygulamaları kalıcı ve geri dönüşü olmayan sonuçlara yol açabiliyor. Kepçe kulak görünümden rahatsız olan kişiler mutlaka alanında uzman hekimlere başvurmalı, yanlış uygulamalardan kaçınmalıdır.

  Kepçe kulak görünümünden kurtulmak isteyenlere otoplasti uygulaması

  Otoplasti, kulaklarının şeklinden rahatsız olan herkesin yapabileceği bir işlemdir. Doğru teknik ile kişinin ihtiyacına göre doğal ve estetik bir görünüm elde edilebilir. İşlem sırasında kişinin yüz hatlarına ve burun şekline dikkat edilmelidir. Kişisel tercihe göre lokal veya genel anestezi uygulanabilir. Ortalama işlem 30 dakika sürer. Tercih edilen kesi yeri kulak arkasıdır. Kesi kulak arkasında olduğu için iz görünmezdir ve zamanla iyileşir ve kaybolur.

  Bandajlar ameliyattan sonraki 5 gün boyunca kullanılmalıdır. Ameliyat sonrası 10. günde dikişler alınır ve hasta günlük hayatına dönebilir. Doktorunuzun önerdiği gibi 1 ila 3 ay boyunca yorucu egzersiz ve ağır kaldırmaktan kaçınılmalıdır. Ameliyattan sonra 8 hafta boyunca geceleri koruyucu bandaj kullanılmalıdır.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Kepçe kulak ameliyatı problemli değildir ve düşük risk grubuna girer. Nadiren karşılaşılan bir problem, kulağın asimetrik yapısının yeniden ortaya çıkması veya kepçe kulak görünümüdür. Bu sorunlar için tekrar ameliyat gerekir.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow