Kilo vermeyi engelleyen hatalar!

Kilo vermeyi engelleyen hatalar!

Kilo vermeyi engelleyen hatalar!

Kilo vermek için vücudunuza uygun bir diyet programını uygulamanız gerekir. Ancak bazen diyet yaptığınız halde kilo veremeyebilirsiniz. Eğer durum böyleyse muhtemelen farkında olmadan yaptığınız bazı hatalar vardır. Kilo vermeyi engelleyen bu alışkanlıklar zayıflamanızın önünde bir duvar örer. "Diyet yapıyorum ancak kilo veremiyorum" diyorsanız bu yazımıza bir göz atın.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Bazı insanlar diyet yaptıkları halde hedefledikleri kiloya ulaşmakta zorluk çeker. Fazla kilolarınızdan kurtulmak istiyorsanız sadece diyet ve egzersiz yapmanız yeterli gelmez.

Yaşam tarzınızda yapacağınız bazı değişikliklerle bu süreci desteklemeniz gerekir. Kilo vermeye engel olan bazı yanlışları Posta.com.tr okurları için derledik.

EGZERSİZ SONRASI KALORİ ALIMI

Kilo vermek ve sağlıklı zayıflamak içine egzersiz yapmanız gerekir. Ancak egzersiz sonrası aldığınız kalori miktarına dikkat etmiyorsanız kilo vermeniz mümkün olmaz.

Spor yaptığınız düşüncesiyle daha fazla yiyecek tüketme ihtiyacı hissedebilirsiniz.

Bu sebeple günlük sporu yaptıktan sonra fazla kalori barındıran yiyeceklerin yenilmemesi gerekir. Sadece diyet programına odaklanmayı ve uymayı denemelisiniz.

YETERLİ MİKTARDA SU İÇMEMEK 
Sağlıklı bir yaşam sürdürmek ve zayıflamak için her gün bol miktarda su içmeniz gerekir. Su, metabolizmayı hızlandırır ve yağ yakımını destekler.

Her gün içilen 8-10 bardak su sindirim sisteminin düzene girmesini sağlar. Böylece vücutta biriken ödem ve toksinler atılır. Şişkinlik hissi ortadan kalkar. Zayıflamak için her gün yeterli ölçülerde su tüketmeniz gerekir.

SİNDİRİMİ DÜZENLEYEN GIDALAR 
Diyet listenizde mutlaka sindirim sisteminin düzenli çalışmasına destek olan gıdalara yer vermeniz gerekir. Özellikle bol lif kaynağı sebze ve meyveleri tüketerek hızlı bir şekilde fazla kilolarınızdan kurtulabilirsiniz.

İçerisinde lif barındıran gıdalar metabolizmanın çalışmasını sağlar ve yağ yakımını destekler. Bağırsakları çalıştırarak sindirimi kolaylaştırır.

Lifli gıdalardan bazıları;

Arpa, çavdar, yulaf ve bunlardan üretilen gıdalar.
Brokoli, mısır, karnabahar, havuç gibi sebzeler.
Elma, narenciye türü meyveler.
Bezelye, nohut, kuru fasulye gibi baklagiller.

PROTEİN İÇEREN BESİNLERDEN UZAK DURMAK 
Protein içeren besinleri diyet listenizden çıkarıyorsanız hedeflediğiniz kiloya ulaşamazsınız.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Protein içeren besinleri iştahı azaltmak, yeterli besini almak, kas kütlesini artırmak ve metabolizmayı hızlandırmak için tüketmeniz gerekir.

Kilo vermeye yardımcı olmak için, öğünlerinizin her birinin yüksek proteinli yiyecek içerdiğinden
emin olun.

Protein içeren besinler; Kırmızı et, beyaz et, baklagiller, süt ürünleri, kabak çekirdeği, badem, balık