Son Dakika

Kırkkilit Otu Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir? Kırkkilit Otu Az Bilinen Faydaları

A A

22.10.2021 - 09:58 Son Güncelleme:

Ülkemizin hemen her yerinde, yol kenarlarında yetişen kırkkilit otu, halk arasında atkuyruğu otu olarak biliniyor. Dünyada birçok türü olan kırkkilit otunun, ülkemizde toplam 7 ayrı türü bulunuyor. Kendisine has yeşil rengiyle kolayca tanınabilen kırkilit otu, sağlığa birden çok fayda sağlayabiliyor.

Kırkkilit Otu Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir? Kırkkilit Otu Az Bilinen Faydaları

Kırkkilit Otu Faydaları Nelerdir?

Biberiye benzeyen küçük sivri yapraklarıyla görünce tanıyabileceğini kırkkilit otu, son dönemlerinde popüler bitkileri arasında bulunuyor. Uzmanların tüketim tavsiyesi verdiği bu ot, doğanın her yanında rahatlıkla bulunabiliyor.

Silis isimli madde içeren kırkkilit otu, kemik sağlığına fayda sağlayabiliyor. Kemiklerin güçlenmesi ve gelişmesini sağlayan bu ot, popülerleşmeye başlayan otlardan birisi. Kırkkilit otunun kemik sağlığına olan olumlu etkileri, ilerleyen yaşlarda ortaya çıkabilecek kemik erimesi rahatsızlığının önüne geçiyor. Kemiklerde var olan rahatsızlıkların iyileşmesine olumlu yönde katkı sağlıyor.

Eklem bölümlerinde meydana gelen ağrıların son bulmasına destek sağlıyor. Kırkkilit otunun, eklemlerde iltihaplanma oluşumunu engellediği bilinen faydaları arasında yer alıyor.

Tırnakların ve saçların daha güçlü hale gelmesine destek oluyor. Hem saçlarda hem tırnaklarda kolay kırılmaların oluşmasına engel oluyor.

Antioksidan etkisi ile vücudun dirençli hale gelmesine yardımcı oluyor. Bağışıklık sisteminin güçlü olmasına katkı veren kırkkilit otu uzmanların, hastalıklara karşı korunmak için tüketmeyi tavsiye ettikleri bitkiler içerisinde bulunur.

Çok sayıda kanser türüne karşı koruyucu etkileri olduğu belirtiliyor. Ayrıca vücutta kanserin yayılmasına engel olabiliyor.

Vücuttaki fazla suyu atmaya yardımcı olan kırkkilit otunun böbrek sağlığına olumlu etkiler verdiği söylenebilir. Kırkkilit otu, idrar söktürücü etkisiyle, vücuda destek sağlıyor.

Kırkkilit Otu Neye İyi Gelir?

Kırkkilit otu, sağlığı tehdit eden virüslerle mücadele eder. Vücudun hastalıklara karşı daha dirençli olmasına destek olur. Bunun yanında hücreleri yenileyici etkiler gösterir. Kırkkilit otu, sağlık açısından birçok hastalığa iyi gelir.

Ağrı Kesici

Vücutta özellikle ileri yaşlarda çeşitli ağrılar ortaya çıkabilir. Bu ağrılar, romatizma gibi sorunlardan kaynaklanabildiği gibi yorgunluk, stres veya diğer problemlerden dolayı meydana gelebilir. Tüm bu ağrıların sonlandırılması konusunda kırkilit otunun faydaları olduğu belirtiliyor.

Kansızlığı Giderici Etkiye Sahip

Kırkkilit otu, henüz yeni keşfedilen bitkiler arasında. Uzmanların hastalarına önerdikleri bitkiler içinde bulunan bu otun, kan yapıcı özelliği de bulunuyor. Kansızlık sorunlarına karşı çözüm için kırkkilit otu tüketilebilir.

Şişkinliği Giderir

Vücutta meydana gelen şişkinliklerin birçok nedeni olabilir. Bu şişkinlikler için tercih edilen kırkkilit otu, doğal çözümler arasında bulunuyor.

Kırkkilit Otu Az Bilinen Faydaları

Kırkkilit otu, henüz yeni keşfedilen bitki türü olduğundan faydaları tam olarak bilinmiyor. Bunun yanında neredeyse hiç bilinmeyen faydalarının olduğunu unutmamak gerekiyor.

Mide ülseri problemlerinde tüketilen kırkkilit otu, bu hastalığın doğal tedavileri arasında yer alıyor. Uzman tavsiyesi alınarak bu yönde kullanılması uygun olabilir.

Kırkkilit otunun böbrek taşı oluşumunda kullanımın fayda sağlayacağına dair bilgiler mevcut. Bunun üzerinde net bir çalışma olmasa da uzmanlar böbrek taşı düşürücü özelliği olması nedeniyle önerebilirler.

Kırkkilit otunun az bilinen faydalarından birisi, ağız içi yaralarını gideren maddeler içermesidir. Yaraların daha hızlı iyileşmesini sağlayan bitki, diş eti rahatsızlıklarına fayda sağlar.

Kırkkilit Otu Nasıl Kullanılır?

Kırkilit otu, yemeklerde tüketilebildiği gibi çay şekline getirilerek tüketilebilir. İster yemeklerde ister çay formuna getirilerek tüketilebilir. Her iki yöntem yaygın olsa bile, genellikle çay olarak tüketimi daha yaygındır. Kırkkilit otu kullanımı öncesi, uzmanlara danışılmalı ve hakkında bilgi alınmalıdır.

Kırkkilit Otu Çayı Nasıl Yapılır?

Kırkkilit otunun ülkemizde yaygın şekilde kullanımı, çay formuna getirilip içilmesidir. Güvenilir aktarlardan kırkkilit otu temin ettikten sonra, çayını yapmaya başlayabilirsiniz.

Bunun için 2 çay kaşığı kurutulmuş kırkkilit otunu, kaynamış 1 su bardağı suyun içerisine ekledikten sonra, 10 dakika beklemeniz gerekecektir. Daha sonra, afiyetle içebilirsiniz. Kırkkilit otunu, 2-3 hafta aralıklarla içmeniz sağlığının için fayda sağlayacaktır.

Kırkkilit Otu Yan Etkileri

Kırkkilit otu, aşırı tüketimde yan etkiler gösterebilir. Bilinçsiz kullanımı durumunda, ciddi denilebilecek zararlar ortaya çıkabilir. Bundan ötürü kullanım öncesinde mutlaka uzmanlara danışılmalıdır.

Böbreklerle ilgili sorunu olanlar, böbrek yetmezliği bulunanların kırkkilit otu kullanmalarının sakıncalı olduğu belirtilir.

Ayrıca kan sulandırıcı ilaçlar kullanan kişileri de kırkkilit otu kullanımı uygun olmayacaktır. Ciddi kronik hastalığı bulunanlar bu ottan uzak durmalıdırlar.

Kullanımdan önce uzman doktorlara bilgi verilmesi, sağlığın korunması ve yan etki görülmemesi için çok önemlidir.