Çocuğunuzu "Rotavirüs"ten koruyun

Çocuğunuzu "Rotavirüs"ten koruyun

Rotavirüs, en çok kış aylarında görülen bir hastalık. Dünyada her yıl milyonlarca çocuğa bulaşan hastalık yüksek ateş yapıyor. Virüs aşırı kusma, şiddetli ishal gibi belirtiler gösteriyor. Vücutta ciddi miktarda su kaybına neden olduğu için, kaybedilen sıvı takviye edilemezse ölüme yol açabiliyor. Yılda bir milyondan fazla çocuk Rotavirüs yüzünden hayatını kaybediyor.

Genel hijyen koşulları ne kadar iyi olursa olsun, hemen her çocuk 5 yaşını doldurmadan Rotavirüs geçiriyor. Rotavirüs tedavisinde antibiyotiğin yeri olmadığını söyleyen Acıbadem Bursa Hastanesi Çocuk Hastalıkları Uzmanı Mesut Özel, anne-babaları uyarıyor.


Hastalığın en önemli belirtisinin ani ateş, şiddetli ishal ve kusma olduğunu dile getiren Mesut Özel, Rotavirüse bağlı ağır ishallerin sıklıkla üç aylık bebeklerden iki yaş aralığındaki çocukları etkilediğeni dikkat çekiyor. Yaklaşık 2-4 günlük kuluçka dönemi sonrasında ani yüksek ateşe yol açıyor, aşırı kusma ve şiddetli ishal gibi belirtilerle kendini gösteriyor.


Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Mesut Özel, şunları söylüyor: “Rotavirüs ishallerinde diğer etkenlere ait ishallerden daha fazla sulu ishal, bulantı, kusma, iştah kaybı, karın ağrısı görülmektedir. Rotavirüs enfeksiyonu sebebiyle hastaneye yatırılan çocukların çoğunluğunda ateş, kusma ve ishal bileşiminden oluşan bir klinik görülür. Rotavirüs ishalinin tanısı konulsa bile, hastalığa yönelik özel bir tedavisi bulunmuyor. Rotavirüs tanısını doğrulamak için birkaç laboratuar yöntemi kullanılabilir. Rotavirüs ishalinin özel tanısının konulması, tedavi yaklaşımını değiştirmez. Özel bir antiviral tedavi yoktur.”"Antibiyotik fayda etmiyor"


Dr. Mesut Özel'in verdiği bilgiye göre; viral ishallerde antibiyotik fayda etmiyor. Bir başka değişle, rotavirüs tedavisinde antibiyotiğe yer yok. Aksine, antibiyotik kullanımı bağırsak florasını bozarak, ishalin uzamasına ve ağırlaşmasına yol açabiliyor.


Rotavirüs ishaline karşı tek korunma yöntemi olarak aşının gösterildiğini ifade eden Özel, “Rotavirüs aşısı Türkiye’de rutin aşı takvimine alınmış değil. Aileler kendi isteği doğrultusunda ilgili hekime yaptırabiliyor. Halen piyasada olan aşı 2006 yılından beri ABD ve birçok Avrupa ülkesinde güvenli bir şekilde uygulanıyor” şeklinde konuşuyor.


Çocuk Hastalıkları Uzmanı Mesut Özel, aşının uygulanmaya başlamasıyla birlikte aşı yapılan grupta hastaneye yatış oranında yüzde 85 oranında azalma kaydedildiğini belirtiyor. Rotavirüs aşısının etkinliğinin yüzde 74 ile yüzde 98 arasında olduğu bilimsel yayınlarlarla ispatlanmış durumda.


Rotavirüsten korunmanın yolları


Rotavirüs ishaline karşı korunmada öncelikli yöntem aşı. Bunun yanı sıra temizlik ve hijyene çok dikkat etmek gerekiyor. Rotavirüs, ishal bir kişinin dışkısı ile kolaylıkla çevreye yayılabiliyor. Kişinin dokunduğu kapı kolları, telefon, asansör düğmesi, oyuncak, bardak gibi çok çeşitli araçlarla çevredeki diğer kişilere kolayca bulaşabiliyor. Rotavirüs kuru yüzeylerde 6 ile 60 gün arasında canlı kalabiliyor.


Dr. Özel, milyonlarca çocuğu tehdit eden rotavirüsten korunmak için gerekli kuralları şöyle sıralıyor: “Temiz olduğuna inanılan sular içilmeli. Bebek temizlendiğinde kullanılan suların temiz olmasına dikkat edilmeli. Çocuklarda yalnızca pastörize süt ve şişelenmiş meyve suyu verilmeli. Taze meyve ve sebzeler yenilmeden önce mutlaka bol su ile yıkanmalı. Et, balık ve deniz ürünleri mutlaka iyi pişirilmeli. Yemekten önce ve sonra, tuvalete çıktıktan sonra ve bebeğin altı değiştirildikten sonra eller mutlaka iyice yıkanmalı.”

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS