Kronik ağrı uyku düşmanı

Kronik ağrı uyku düşmanı

Kronik ağrı uyku düşmanı

Kronik ağrılar ve uyku ilişkisi hakkında açıklamalarda bulunan Algoloji-Ağrı Uzmanı Prof. Dr. Nurettin Lüleci, kronik ağrısı olanlara önerilerde bulundu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Prof. Dr. Nurettin Lüleci'nin açıklamaları şöyle:

Ağrıya bağlı uykusuzluk milyonlarca insanın yaşam kalitesini bozan önemli bir sorundur. Stres ve azalmış sağlık, ağrı ile bir arada olduğunda az uyuma ve uyku kalitesinde düşüşe neden olmaktadır. Kronik ağrısı olanların yüzde 60-90’ı uykusuzluk çekmektedirler. Uyusalar bile sık sık uyanırlar. Uykusuz uyku da denilebilir. Uykuda ağrılarda artışlar olur. Sabah kendilerini hiç uyumamış gibi hissederler. Yapılan bir araştırmada kronik ağrısı olanlar ortalama 42 dakikada uykuya dalarken akut ağrısı olanlar 14 dakikada uykuya dalabilmişlerdir. Ağrısı olmayanlar daha rahat uyumaktadırlar. Ağrısı olmayanlarda da uyku bozukluğu problemleri görülmektedir. Hiç ağrısı olmayanların bile ancak üçte biri rahat ve sorunsuz uyku uyuyabilmektedir.

Ağrı ve uyku

Normal bir gece boyunca hepimiz hafif uyku, derin uyku ve REM (hızlı göz hareketi) uykusu döngüleri yaşarız. Bu durum her gece üç beş kez tekrarlanır. Yeterince derin uykuyu almak, sabah kendini zinde hissetmek gereklidir. Kronik ağrı varlığında bu sağlıklı uyku döngüsü bozulur. Biz farkına varmadan uykumuz yeteri derinliğe erişmeden sık sık yüzeyelleşir, uyanmalar oluşur. Neticede uyuduğumuzu sansak bile gerçekte uyumamışızdır. Ağrılı uyku sizi asla zinde kılmaz.

Kronik ağrısı olanlarda görülen uyku bozukluğu ertesi gün kişinin diğer faaliyetlerinde, ilişkilerinde ve duygulanımlarında da zorluklar oluşturur. Yaşam kaliteleri bozulur. Kronik ağrısı olanların uykusu çevre koşullarından da etkilenir. Gürültü, oda ısısı, ışık, yatağın konforlu olması, oda havasının temiz olması gibi.

Çok uzun veya kısa uyku süreleri başka rahatsızlıkların belirtileri olabilir. Ortalama 8 saat yeterli bir uyku süresidir.

Ağrılar, akut dönemde uyku bozukluğuna daha az neden olur. Ağrı kronik hale gelmeye başladığı zaman her geçen sürede artan bir şekilde uyku bozukluklarına ve yaşam kalitesinde azalmalara neden olur.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Ağrılara bağlı uykusuzuluk önlenebilir mi?

Kronik ağrının bizzat kendisi bir hastalık olarak kabul edilmektedir. Ve mutlaka tedavi edilmelidir. Kronik ağrı sorununda ilaç tedavisi ve fizik tedavi de dahil olmak üzere bir çok tedbir alınırken, ağrı doktorları (algolog) da girişimsel tedavi yöntemleri uygulamaktadırlar. Uykusuzluk kaynağı kronik ağrılar ise ağrıları tedavi edildiğinde sorun büyük oranda çözülmüş olur.

Kronik Ağrısı olanlar nelere dikkat etmelidir?

- Kafein tüketimini durdurun veya sınırlandırın
- Özellikle akşamları alkol alımını sınırlayın
- Ağrı kesici ve / veya uyku haplarının kullanımı etkili ancak bir doktorun gözetiminde
kullanılmalıdır.
- Derin nefes alma gibi gevşeme tekniklerini uygulayın.

Algoloji-Ağrı Uzmanı Prof. Dr. Nurettin Lüleci