hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Kurban Bayramı'nda "hidatik kist" uyarısı

  Kurban Bayramında hidatik kist uyarısı
  expand
  KAYNAKAA

  Özellikle kurban bayramlarında, hayvanların hastalıklı doku ve organlarının çevreye atılmasının hidatik kist hastalığı açısından risk oluşturduğu bildirildi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Türk Toraks Derneğinden yapılan açıklamada, halk arasında "köpek kılından bulaşan hastalık" olarak da bilinen "hidatik kist" ile ilgili uyarılarda bulunuldu. Açıklamada, köpeklerin parazit yumurtalarını dışkıyla doğaya bırakması sonucu yiyecek ve içeceklere bulaşan hastalığın, çiğ tüketilen ve iyi yıkanmamış meyve ve sebzelerle kirli içme sularından insanlara geçebileceği aktarıldı. Kurban bayramlarında kesilen hayvanların hastalıklı doku ve organlarının çevreye atılmasının hidatik kist hastalığı açısından risk oluşturduğuna dikkat çekilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

  "Kist patlarsa hayati risk oluşur"

  "Bu yumurtalar otlara bulaştığında, yiyen besi hayvanlarının karaciğer, akciğer ve dalaklarında sulu kistler oluşturur. Hastalıklı hayvanların sakatatlarını yiyen köpeklerde de bu parazit çoğalmakta ve daha çok yumurtayı dışkısıyla doğaya bırakmaktadır. Köpek dışkısının değdiği yerlerde oyun oynayan çocuklar veya hastalıklı köpeği seven insanların ellerine bu yumurtalar bulaşır. Eller yıkanmadan, herhangi bir şey yendiğinde o çocuk veya büyüklerin karaciğer, akciğer başta olmak üzere pek çok organında sulu kist hastalığı gelişir. 

  Karaciğer yerleşiminde karnın sağ üst kısmında ağrı, bulantı, kusma ve bazen kaşıntı, sarılık gibi belirtiler görülür. Akciğer tutulumunda solunum sıkıntısı, öksürük, ağızdan kan gelmesi, kist sıvısı ve zarların öksürükle atılması ve göğüs ağrısı olabilir. Kafa içi tutulumlarda baş ağrısı, kusma, şuur kayıpları görülebilir. Kalp tutulumunda kalp ritm bozuklukları, kalp krizi bulguları, hatta kalp duvarında yırtılma olabilir. Kemik tutulumlarında kırıklar olabilir. Kist patladığında alerjik reaksiyonlar ortaya çıkabilir ve hayati risk olabilir."

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Kurban Bayramında hidatik kist uyarısı

   

  "Köpeklere çiğ et ve salam verilmemeli"

  Açıklamada, hastalıklardan korunmak için köpeklere mümkün olduğu kadar çiğ et ve salam gibi ürünler verilmemesi gerektiği vurgulanarak, şu uyarılarda bulunuldu:

   

  Kurban Bayramında hidatik kist uyarısı

  "Kişisel temizlik kurallarına dikkat edilmeli, içme ve kullanma suları temiz olmalı, kaynağı bilinmeyen sular içilmemeli, çiğ yenen sebze ve meyveler bol suyla iyice yıkandıktan sonra tüketilmelidir. Kurbanlık olarak sadece, veteriner kontrolünden geçmiş sağlıklı hayvanlar satın alınmalıdır. Mezbahalar mümkün olduğu kadar yerleşim yerlerine uzakta kurulmalı ve çevresi köpeklerin giremeyeceği şekilde duvar ya da tel örgüyle çevrilmelidir. Kurban Bayramı'nda kesilen hayvanların kistli ve hastalıklı olan sakatatları ve bağırsak, tırnak gibi kullanılmayacak olan kısımları açıkta bırakılmamalı, bunları etrafta dolaşan kedi, köpek gibi hayvanların yemelerine izin verilmemelidir. Ayrıca bu maddeleri kedi köpek gibi hayvanların kolaylıkla eşeleyip çıkaramayacağı şekilde, en az bir metre derinlikteki çukurlara gömülmelidir. Ayrıca kesim sonrası kalan kistli organ atıkları fırınlarda yakılarak imha edilebilir."

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow