Lambda varyantı nedir, belirtileri neler? Lambda variantı görülen yerler!

Lambda varyantı nedir, belirtileri neler? Lambda variantı görülen yerler!

Hindistan merkezli Delta varyantının etkileri sürerken, korkutucu bir mutasyon haberi de Peru'dan geldi. 31 ülkede tespit edilen Lambda varyantı alarm zillerini çalmaya başladı. İlk olarak Aralık 2020'de Peru'da görülen ve C.37 olarak adlandırılan Lambda varyantı da yayılmaya devam ediyor. Peki, Lambda varyantı nedir, belirtileri neler? Lambda varyantı Türkiye’de görüldü mü?

Delta varyantından sonra kısa sürede dünyaya yayılan Lambda varyantı ile ilgili detaylar merak ediliyor. Bilim insanları şimdi de Peru'da ortaya çıkan ve 31 ülkeye yayılan Lambda varyantına çözüm arıyor. Uzmanlar Lambda'nın Delta varyantından daha bulaşıcı olduğunun altını çiziyor. Dünyadaki en yüksek pandemi ölüm oranına sahip olan Peru'da bu durumun söz konusu varyant nedeniyle ortaya çıktığı belirtiliyor. Ülke basınında yer alan haberlere göre, ülkede virüse yakalanan her 10 kişiden 1'i hayatını kaybediyor. Şili'de yapılan bir araştırmada ise Lambda'nın aşıdan diğer varyantlara göre daha kolay kaçabildiği saptandı.

LAMBDA VARYANTI NEDİR?

Lambda varyantı bilim dünyasınca saptanan en yeni koronavirüs mutasyonu. Çıkış noktası Peru. Türkiye'de henüz Lambda varyantının saptandığına ilişkin bir veri yok. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından 14 Haziran'dan itibaren dikkate alınan Lambda varyantı, bundan 9 gün sonra ise İngiltere Halk Sağlığı Merkezi (PHE) tarafından incelemeye alındı. DSÖ'ye göre varyantın daha hızlı yayılma ve aşıya karşı daha dirençli olma ihtimali var. Ancak bu iki endişe için de daha fazla kanıta ve bilimsel çalışmaya ihtiyaç var.

Koronavirün farklı bir varyantı olan lambda varyantının semptomlarıyla ilgili olarak, diğer mutasyonlardan görülen farklı bir belirti rapor edilmedi, ancak doktorlardan gelen bazı anekdot raporlarına dayanarak, bağırsak problemlerinin daha sık görülebileceği belirtildi.

LAMBDA VARYANTI BELİRTİLERİ NELER?

Lambda varyantıyla ilgili bilim insanlarından da açıklama geldi. İngiliz Express gazetesinde yer alan habere göre, bilim insanları Lambda'nın en yaygın 3 belirtisini ortaya koydu. Varyantın görüldüğü ülkelerden Şili'de yapılan araştırmaya göre Lambda'nın en yaygın belirtileri, sürekli öksürük, genellikle 38 derece ve üzeri olan yüksek ateş ve koku ya da tat duyusunda kayıp veya değişiklik.

LAMBDA VARYANTI GÖRÜLEN YERLER

Tüm İnfluenza Verilerinin Paylaşımı Küresel İnsiyatifi'ne (GISAID) göre, Lambda varyantı şu ana kadar İngiltere, Brezilya, Arjantin, Şili ve Latin Amerika da dahil 31 ülkede 2 bin 223 vakada görüldü. Güney Amerika ülkesi Peru'da baskın tür haline gelen Lambda varyantı yeni enfeksiyonların yüzde 80'den fazlasını oluşturuyor. Lambda varyantının Türkiye'de görüldüğüne dair henüz Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından açıklama yapılmadı.

LAMBDA VARYANTINA KARŞI AŞILAR ETKİLİ Mİ?

New York Üniversitesi Grossman Tıp Fakültesi'nde görev yapan bilim insanları, laboratuvar çalışmalarında, mRNA aşıları tarafından tetiklenen antikorların Lambda varyantına karşı işe yaradığını tespit etti. İngiliz Daily Mail gazetesinin haberine göre; bu, Türkiye'de yaygın olarak kullanılan BioNTech ile Moderna aşılarının mutasyonu kesinlikle engellediği anlamına gelmiyor. Fakat bilim insanları mRNA temelli bu aşıların işe yaradığı konusunda kendilerinden emin.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS