Maske kullanımı burun deformitelerine neden olabiliyor

A A

26.11.2021 - 15:06

Pandemi şartları gereği maske kullanımı zorunluluğu devam ediyor. Uzun süre maske kullanımı ise bazı burun deformasyonlarına yol açabiliyor. Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahı Op. Dr. İlsun Aka maske kullanımı sonucu oluşan deformiteleri sizler için anlatıyor.

Maske kullanımı burun deformitelerine neden olabiliyor

Salgın kuralları gereği özellikle kapalı alanlarda, çalışma yerlerinde maske kullanılma zorunluluğu devam ediyor. Uzun süre ve devamlı maske kullanımı bazı kişilerde var olan burun sorunlarının daha erken ortaya çıkmasına sebep olurken bazı kişilerde ise sağlık sorunlarına zemin hazırlıyor. Maske kullanımı ile ortaya çıkan burun deformiteleri sıklıkla; burun ucu düşüklüğü ve kemik eğriliği oluyor.

Maske deformasyonlarına rinoplasti yöntemi

Fonksiyonel burun ameliyatı ile kişilerin sağlık sorunları giderilebilmekte, görünümde ideal görünüm sağlanarak sağlık sorunlarından kurtulabilmektedir. Günümüzde sıklıkla kullanılan fonksiyonel burun cerrahisinde, burun problemlerinin dış görünüşe büyük bir etkisi olmadan çözülmesine odaklanılmaktadır. Fonksiyonel rinoplasti, operasyon sırasındaki sağlık sorunlarını çözdüğü ve istenilen görünüm değişikliklerine olanak sağladığı için tercih edilmektedir. Rinoplasti ve septoplasti denilen ameliyatlar fonksiyonel burun ameliyatlarıdır.

Fonksiyonel burun ameliyatı kimler için uydundur?

Fonksiyonel burun ameliyatı ile tek bir ameliyatla kişilerin sağlık sorunları ve görünüm açısından istekleri karşılanabilmektedir. Yaygın sağlık sorunları; kemiklerin ve kıkırdakların bükülmesi ve burun deliklerinden yetersiz hava akışı olarak sıralanabilir.

Ameliyattan sonra kişiler uyku ve solunum kalitelerinin düzeldiğini, horlama ve ağız kuruluğu problemlerinin azaldığını ifade ederler. Fonksiyonel burun ameliyatına uygun kişiler, sağlık sorunları olan, görünümünden şikayet eden, sağlığını ve görünümünü değiştirmek isteyen kişilerdir.

Ameliyattan sonra doktor kontrolünde hastaneden ertesi günü taburcu olabilirsiniz. Genel anestezi altında yapılan operasyon sırasında hasta ilk 4 saat yemek yememelidir. Ameliyattan on gün sonra hastanın iyileşme süreci tamamlanır. Ancak yaklaşık 3 hafta sonra kişi davranışlarına dikkat etmelidir, özellikle yüz bölgesini korumalıdır.