hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Meme büyütme işlemi süt kanallarına zarar verir mi?

  Meme büyütme işlemi süt kanallarına zarar verir mi
  expand

  Kadınların en sık yaptırdığı estetik işlemlerin başında meme uygulamaları gelir. Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Ufuk Askeroğlu, meme uygulamalarını ve merak edilenleri sizler için derledi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Doğum ve emzirme dönemi bittikten sonra bir kadının en çok ihtiyaç duyduğu işlem meme bölgesinde gerçekleşir. Meme estetiği oldukça tatmin edici sonuçlar vermektedir. Ancak, uygulama hakkında bilenen birçok yanlış bilgi bulunmaktadır.

  Meme uygulamaları hakkında doğru bilinen yanlışlar

  En yaygın yanılgı, silikon implantların değiştirilmesi gerektiğidir. Meme büyütme ameliyatlarında yeni nesil protezler kullanılmaktadır. Bu protezler, protezin şeklini koruyan bir iç jel tabakasına sahiptir. Protez deformasyonuna bağlı meme deformasyonu ve silikon sızıntısı gibi problemler şeklini koruyan protezlerde daha az görülür. Bu nedenle silikon protezin değiştirilmesine gerek yoktur.
  Meme büyütme işleminde meme altına implantlar yerleştirilir. Bazı durumlarda implant meme kasının altına veya bezin altındaki kası kaplayan zarın altına yerleştirilir. Bu nedenle yapılan işlem bir uzman tarafından yapılırsa emzirmeye engel olmaz.

  Meme büyütme uygulaması

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Meme büyütme uygulaması öncesinde meme büyüklüğü, meme şekli, büyüklüğü ve cilt yapısı analiz edilmelidir.

  Ameliyatta kullanılan protezler yapışkan silikondan yapılmıştır ve ömür boyu dayanabilir. Penetran yaralanmalarda protez zarar görse dahi jel hiçbir şekilde dışarı akmayacaktır. Seçilecek protez hastanın boyuna göre belirlenmelidir. En bilinen protez şekilleri yuvarlak ve gözyaşı damlasıdır. Daha dolgun bir üst vücut isteyenler için yuvarlak protezler daha uygundur. Ameliyattan sonra kolunuzu kaldırırken gerginlik ve ağrı hissetmeniz normaldir. Oluşan ödem 6 ay içinde azalır. 3 hafta boyunca özel bir sütyen giymek önemlidir. 6 hafta boyunca ağır egzersiz yapılmamalıdır.

  Meme küçültme uygulaması

  Göğüslerin hasta için ideal boyuta küçültülmesi işlemidir. Bu cerrahi işlem sonucunda hastanın yaşadığı şikayetlerinde azaltma görülür.

  Bu azalmalar ise;

  • Boyun, sırt, bel ağrısı büyük ölçüde azalır.
  • Fıtık sorunu çözüme kavuşur.
  • Duruşu iyileştir.
  • Düşük omuz görünümü ortadan kaldırılır.
  • Göğüs altı pişik, mantar ve egzama sorunları geçer.

  Ameliyat genel anestezi altında yapılır ve 3-4 saat sürer. Bu süreçte kişilerin yaşı ve hamile olup olmadıkları önemlidir. Ameliyat sonrası ödem ve morluk görülmesi olası belirtilerdir. 6 hafta boyunca yorucu egzersizlerden kaçınılmalıdır.

  Meme dikleştirme uygulaması

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Genetik, yaşlanma, emzirme gibi faktörler meme dokusunun azalmasına sebebiyet verir. Memenin içi boşalarak aşağıya doğru sarkar ve deforme olur.

  Yapılacak cerrahi işlemle meme dikleştirilir, kişinin ihtiyacına göre silikon protez kullanılabilir. Genel anestezi ile yapılan bu işlem sonrası hasta ertesi gün taburcu olur.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow