hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Meme küçültme işlemi sırt ve boyun ağrılarının tedavisi olabilir

  Meme küçültme işlemi sırt ve boyun ağrılarının tedavisi olabilir
  expand

  Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Ufuk Askeroğlu, kadınların sıklıkla karşılaştığı büyük göğüslerin yol açtığı ağrıları ve yapılabilecekleri sizler için anlatıyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Kadınların sağlık amaçlı yaptıkları ameliyatlardan biri de meme küçültme ameliyatıdır. Meme küçültme ameliyatı ile meme büyümesi nedeniyle oluşan sağlık sorunları ortadan kalkar.

  Kadınların şikayet ettikleri konular; sırt, bel-boyun ağrıları, meme altında oluşan mantar ve kızarıklıklar, nefes almada zorluk ve hareket halindeyken yorgunluktur. Sırt ağrısına neden olan büyük göğüsler duruş bozukluklarına neden olabilir. Bunun yanında bireyin psikolojisinden de etkilenebilir.

  Şikayetçiye yapılacak meme küçültme işlemi sayesinde memeler vücuda göre şekillendirilir, var olan ağrılar giderilir ve genel görünüm düzelir.
  Meme küçültme cerrahi bir işlemdir

  Genel anestezi altında yapılan ameliyatta memenin uygun bölgesinden bir kesi yapılır. Bu kesilerden fazla meme dokusu çıkarılır ve uygun boyut ve şekle getirilir. Kişinin isteğine göre meme dikleştirme sırasında uygulanabilir. Kişiden kişiye değişmekle birlikte operasyon süresi üç saattir. Ameliyattan sonra kişi cerrahi sutyen giymelidir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Bir gün hastanede yattıktan sonra hasta taburcu edilir ve tedavisine evde devam edilir. Tedavi bölgesinde şişlik ve renk değişikliği gibi belirtiler ortaya çıkabilir. Bunlar çok normal semptomlardır ve 5 gün içinde kendiliğinden geçer. Ameliyattan bir hafta sonra hasta günlük hayatına dönebilir.

  Ağrı ilaçla kolayca kontrol edilir ve ameliyattan bir veya iki gün sonra azalır. Hasta operasyondan 1 gün sonra hastaneden taburcu edilir. Kesi çevresindeki şişlik ve cilt rengi değişikliği genellikle birkaç gün içinde geçer. Ameliyatın ikinci haftasında dikişler iyileşti. Hastalar 5 gün içinde günlük aktivitelerine dönebilir.

  Cerrahi bir işlem olduğu için bazı kişiler meme küçültme ameliyatından korkmaktadır. Ancak bilinenin aksine meme küçültme ameliyatından kaynaklanan komplikasyon riski çok düşüktür. Bir diğer merak edilen soru ise meme bezlerinin zarar görüp göremeyeceğidir. Komplikasyon riski düşük olsa bile işlemi yapan doktorun tecrübesi bu konuda önemlidir.

  Deneyimli cerrahlar sayesinde memeye zarar vermeden ameliyat yapılabilmektedir. Araştırmalar meme küçültme ameliyatı olan kadınların kansere yakalanma riskinin yüzde 40 daha düşük olduğunu göstermektedir.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow