hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Memenin biri büyük biri küçük olması normal mi?

  Memenin biri büyük biri küçük olması normal mi
  expand

  Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Ufuk Askeroğlu, kadınların sıklıkla can sıkıcı bulduğu göğüs asimetrisi ile ilgili merak edilenleri ve alternatif çözümleri sizler için anlatıyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Kadınların yaklaşık yüzde 85'i çok doğal bir durum olan meme asimetrisi yaşar. Kadınlar genellikle farklı meme boyutlarına sahiptir. Müdahale etmeyen farklılıklar sorun yaratmadığı için göz ardı edilebilir. Ancak meme içinde meme hacmi, meme başı seviyesi, meme çapı ve şeklindeki farklılıklar belirgin olduğunda kişiler estetik ve sağlık sorunları yaşayabilirler. Belirgin asimetri durumlarında kişi kendini güvensiz hisseder. Asimetrinin nedenleri kişiden kişiye değişir.

  Meme asimetrisinin nedenleri nelerdir?

  Emzirme sonrası meme asimetrisi: Doğumdan sonra ve emzirme süreci tamamlandıktan sonra meme hacminde küçülme ve sarkma görülebilir ya da var olan asimetri belirgin hale getirilebilir.

  Büyük göğüslerin sarkmasının neden olduğu göğüs asimetrisi: Büyük göğüsler zamanla çeşitli nedenlerle sarkabilir. Oluşan sarkmalar meme asimetrisine neden olabilir.

  Gelişimsel sorunlara bağlı meme asimetrisi: Genetik faktörlere bağlı olarak meme gelişimi sırasında asimetrik meme gelişimi yaşayabilirsiniz.

  Meme asimetrisi için alternatif çözümler mevcuttur

  Tedavi kişinin ihtiyacına ve memenin durumuna göre değişir. Bu yöntemin ana içeriği göğüsler arasındaki farklılıkları tespit etmektir. Farkı doğru bir şekilde hesaplamak için çok hassas ölçüm cihazları kullanılır.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Meme büyütme

  Meme boyutlarının farklı olduğu durumlarda meme büyütme prosedürü tercih edilir. İşlem sırasında vücuttan alınan yağ hücreleri veya silikon implantlar kullanılabilir. Bu dokuların kalıcı olması için kök hücrelerin enjekte edilmesi gerekir. Silikon implant yönteminde vücuda silikon içeren bir jel enjekte edilir. Ameliyattan önce cerrah, ameliyatın nedenini, karşılaşılan sorunları ve istenen görünümü ayrıntılı olarak açıklamalıdır. Uygun cerrahi yaklaşım ve implant tipi cerrah ile birlikte belirlenmelidir. Yaygın implant türleri; düz, dokulu, yuvarlak veya gözyaşı damlasıdır. Ameliyattan önce sigara bırakılmalıdır. Sigaradaki zararlı maddeler dokuları uyuşturmayı zorlaştırabilir. Ayrıca kullanılan kan sulandırıcı ve ağrı kesicilerin de bulundurulması gerekebilir. Genel anestezi altında yapılan operasyon yaklaşık 2 saat sürer ve operasyondan sonra 1 gece hastanede kalmanız gerekebilir.

  Meme küçültme

  İri göğüslü kişiler ergenlik döneminden itibaren rahatsızlık duyarlar ve bol, kamuflaj kıyafetleri tercih ederler. Fiziksel aktiviteyi zorlaştırır ve yaşam kalitesini düşürür. Meme küçültme ameliyatı sayesinde hem sağlık hem de estetik kaygılar kolaylıkla giderilebilmektedir. Ameliyatın amacı, göğüslerin kişinin vücuduna uygun büyüklükte olmasını sağlamaktır. Ameliyat genel anestezi altında yapılır ve göğüsteki fazla yağ dokusu alınır. Lolipop veya ters T kesi yöntemi, yara izlerini önlemek için ilk tercihtir. Ameliyattan sonra bir gün hastanede yatışı gerekir. Gerekli kontroller ve pansumanlar tamamlandıktan sonra kişi hastaneden taburcu edilir. Özel bir sütyen kullanılır ve dikişler ikinci haftadan sonra alınır. 1 hafta evde dinlendikten sonra hasta günlük hayatına devam edebilir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Göğüslerin hiç gelişmemesi de görülebilir. Bu durumlarda karın, bel veya popo bölgesindeki yağ ve kas dokusunun alınması için mikrocerrahi yöntemler kullanılır. Göğüsler çıkarılan dokudan yapılır. İmplantlar bireysel ihtiyaç ve tercihlere göre kullanılabilir.

  Sağlık aciliyeti gerektirmeyen uygulamalar için cinsel olgunluğu tamamlamış, en az 3 yıl önce adet görmeye başlamış ve en az 18 yaşında olmak tavsiye edilir.

  Meme bölgesine yapılan ameliyatın cerrahi bir işlem olduğunu unutmayınız. Komplikasyon riski düşük olsa bile mutlaka kendi alanlarında geniş deneyime sahip uzman hekimler tarafından yapılmalıdır. Yanlış uygulama zor sonuçlara yol açabilir.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow