Menopozda sıcak basması ile nasıl baş edilebilir?

Menopozda sıcak basması ile nasıl baş edilebilir?

Menopozda sıcak basması ile nasıl baş edilebilir?

Sıcak basmaları menopoz döneminin en yaygın problemlerinden biridir. Sıcak basmaları sorununa karşı neler yapılabilir? Bu problemin tedavisi mümkün müdür? Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Meriç Çağrı Ağır, sıcak basması hakkında detaylı bilgiler vererek, merak edilenleri açıkladı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Meriç Çağrı Ağır, “Menopoza geçişin yaygın bir semptomu olan sıcakbasmaları, gerçekten rahatsız edici bir sağlık sorunudur. Öylesine rahatsız edicidir ki, bazı hastalarımız, sıcak basmalarının günlük yaşamlarını kesintiye uğrattığını ifade eder.

Sıcak basmalarının, günün hangi saatinde hastaları yakalayacağı belirsizdir. Hastaların bazıları bu sorunu sadece gece , bazıları gündüz yaşadığını belirtirken, bazılarıysa tüm gün yaşadığını söylüyor.

Sıcak basması genellikle, yüz, boyun, kol, el bölgelerinde ya da bazen vücudun üst yarısında aniden yanma, terleme, kızarma ve sıcaklık hissi şeklinde görülür. Genellikle 5 dakika kadar sürer ve geçer. Geceleri uykudan uyandıracak şekilde ateş basması uyku düzenini bozabilir.

Sıcak basmalarından rahatsızlık duyan, kişilerin atması gereken bazı adımlar vardır. Bu adımların atılması, kişilerin semptomları yönetme konusunda daha iyi kararlar vermesine yardımcı olabilir” yorumunda bulundu.

Bunları Yapmadan İlaca Yönelmeyin…

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Meriç Çağrı Ağır, “Bu problemi yaşayan kişiler, ilaç tedavisini düşünmeden evvel, ilk olarak yaşam tarzınızda bazı değişiklikler yapmayı denemelidir. Meslektaşlarım ve ben de, hastalarımıza herhangi bir ilaç önerisinde bulunmadan önce, minimum 3 ay boyunca yaşam tarzında bazı değişiklikler yapmasını tavsiye ederiz.

Sıcak basmaları geceleri sizi ayakta tutuyorsa, yatak odanızı daha serin tutun ve yatmadan önce az miktarda soğuk su içmeyi deneyin.

Sıcak basmanın başlangıcında çıkarılabilen katmanlar halinde giyinin.

Sıcak bastığında kullanmak için taşınabilir bir fan bulundurun.

Alkol, baharatlı yiyecekler ve kafeinden uzak durun. Bunlar menopoz semptomlarını daha da kötüleştirebilir.

Sigara içiyorsanız, sadece menopoz semptomları için değil, genel sağlığınız için de tütün ve tütün ürünlerini bırakmaya çalışın.

İdeal kilonuzu korumaya çalışın. Çünkü fazla kilolu veya obez kadınlar daha sık ve şiddetli sıcak basmaları yaşayabilir.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Kendinizi sakinleştirmek için yoga ve benzeri teknikleri, zihin-vücut uygulamalarını deneyin” dedi.

Sıcak Basmalarını Tedavi Etmek İçin Hormonsuz Seçenekler

Op. Dr. Meriç Çağrı Ağır, “Yaşam tarzı değişiklikleri, semptomlarınızı ortadan kaldırmak için yeterli değilse, sıcak basmalarını yönetmek için hormon içermeyen seçenekler işinize yarayabilir. Hormon alamıyorsanız veya potansiyel risklerinden endişe ediyorsanız, bunlar iyi bir seçim olabilir.

Sıcak basmaları yönetmeye yardımcı olmak için antidepresan kullanan kadınlar, depresyonu tedavi etmek için ilacı kullananlara göre genellikle daha düşük doz alır” dedi.

Sıcak Basmaları ve Gece Terlemelerini Hormonlarla Tedavi Etmek

Op. Dr. Meriç Çağrı Ağır, “Bazı kadınlar, sıcak basmalarını tedavi etmek için hormon almayı seçebilir.

Menopoz geçişi sırasında yumurtalıklar gittikçe daha yavaş çalışmaya başlar ve östrojen ve progesteron gibi hormonların üretimi zamanla azalır. Bu tür değişikliklerin sıcak basmalarına ve diğer menopoz semptomlarına neden olduğuna inanılmaktadır.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Hormon tedavisi vücuttaki östrojen ve progesteron seviyelerini dengeler. Kullanabilen kadınlarda sıcak basmaları için oldukça etkili bir tedavi yöntemidir.

Hormonlar, sıcak basmaların sayısını ve şiddetini azaltmada çok etkili olabilir. Vajinal kuruluğu ve kemik kaybını azaltmada da etkilidir.

Hormon kullanımının nispeten hafif yan etkilerinden bazıları arasında; meme hassasiyeti, lekelenme, aylık dönemlerin geri dönüşü, kramp veya şişkinlik bulunur.

Doktorunuz, hormonların türünü ve miktarını, kullanım şeklini, doz zamanlamasını değiştirerek, bu yan etkilerin kontrol edilmesinde yardımcı olabilir veya zamanla kendiliğinden kaybolabilir” dedi.

Sıcak Basması Yaşadığı Halde Kimler Hormon Tedavisi Olamaz!

Op. Dr. Meriç Çağrı Ağır, “Bazı kadınlar sıcak basması probleminin tedavisi için hormon kullanmamalıdır. Aşağıdaki durumlarda menopoz semptomları için hormon tedavisini önermiyoruz.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

- Meme kanseri veya rahim kanseri geçirdiyseniz
- Felç veya kalp krizi geçirdiyseniz ya da ailenizde felç veya kalp hastalığına dair pozitif öykünüz varsa
- Kan pıhtılaşması olduysa veya kan pıhtılaşmasına yatkınlığınız varsa.
- Nedeni bilinmeyen bir vajinal kanamanız varsa
- Karaciğer hastalığınız varsa
- Safra kesesi hastalığınız varsa
- Daha evvel hormon ilaçlarına karşı alerjik reaksiyonlarınız olduysa

Tabii ki en doğru kararı almak ve belirtilerinizi tedavi etmek için hormon almanın size uygun olup olmadığını öğrenmek ancak uzman bir doktora başvurmanızla mümkün olacaktır” dedi.