Metabolizmayı hızlandırıyor, deli gibi yağ yaktırıyor

Metabolizmayı hızlandırıyor, deli gibi yağ yaktırıyor

Metabolizmayı hızlandırıyor, deli gibi yağ yaktırıyor

Kilo vermek için en etkili yöntemlerden biri metabolizmayı hızlandırarak yağ yakımını artırmaktır. Bunun için en ideal yöntemlerin başında kardio egzersizler gelse de bazı besinlerin de metabolizmayı hızlandırabildiği biliyor. Posta.com.tr okurları için metabolizmanızı hızlandracak, yağların kolayca yakılmasını sağlayacak besinleri bir araya getirdik

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Metabolizmayı hızlandırmak ve metabolizmanızın iyi çalıştığından emin olmak için sindirim sisteminizin de iyi çalıştığından emin olmalısınız. Sindirim sisteminizi rahatlatmak için de tam tahıllar, kurubaklagiller, taze sebze ve meyveler gibi lifli besinler ile yoğurt ve kefir gibi probiyotik açısından zengin besinler tüketebilirsiniz. Daha çok su içmeli ve peristaltik hareketleri tetiklemek adına egzersizlerinizi ihmal etmemelisiniz. 

Metabolizmayı hızlandırmanın en kolay ve sağlıklı yollarından biri de baharat tüketimini artırmaktır. 

Sumak: Ekşi tadı ile salatalara ve yemeklere lezzette verir.Antioksidan kapasitesi çok yüksek bir baharattır. Aynı zamanda kilo kontrolünde de olumlu etkileri olan bir baharattır.

Pul biber: Termogenezisi arttırarak metabolizmanın hızlanmasına olumlu etki eder. İçeriğindeki kapsaisin maddesi ile metabolizmayı hızlandırmada ve yağ yakımında etkili bir baharattır.

Kakule: Osmanlı döneminde sıklıkla kullanılan kakule mutfağımızda çok da fazla yer verdiğimiz baharatlardan olmasa da aslında oldukça faydalı. Metabolizmayı hızlandırmada, sindirim rahatlatmada önemli bir baharat. Kakulenin tohumlarını direkt çiğneyebileceğiniz gibi zevkinize göre türk kahvesi içerken içerisine de koyabilirsiniz.

Zerdeçal: İçeriğindeki kurkumin maddesi sayesinde sağlığa birçok faydası vardır. Iltihabı azaltmada etkilidir. Antioksidan kapasitesi çok yüksektir. Metabolizmayı hızlandırır. Karabiber ve zeytinyağı ile beraber tüketilmesi sinerji etki yapacaktır.

Zencefil: Antioksidan kapasitesi yüksek bir baharattır. Metabolizmayı hızlandırmada etkilidir. Öğünlerde yoğurtlaraeklenerek tüketilebilir.

Tarçın: Tarçının sağlığa bir çok faydası vardır kan şekerini düzenlemesi de bunlardan bir tanesidir. Kabuk tarçını kullanmak istiyorsanız kaynatarak kullanmanız daha doğru olacaktır. Kan şekerinizin düzenlenmesi ile beraber kilo kontrolünüzü de daha rahat sağlayabildiğinizi göreceksiniz. Ancak hipoglisemi yaşıyorsanız tarçını kontrollü tüketmenizde fayda var.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Çörek otu: Kendisi küçük sağlığa faydaları büyük baharat olan çörek otu kan şekerini düzenler ve iştah kontrolünü sağlar. Karaciğer detoksifikasyonunda önemli bir baharattır. Yine alerjisi olan kişiler çörek otunun yağından da faydalanabilir.