Molnupiravir nedir, ne işe yarar? Molnupiravir ilacı koronavirüsten koruyor mu?

A A

12.12.2020 - 12:05 Son Güncelleme:

Gribe karşı geliştirilen yeni bir antiviral ilaç olan Molnupiravirin yapılan deneyler sonucunda 24 saat içinde yeni tip koronavirüsü tamamen etkisiz hale getirerek bulaşma riskini önlediğini keşfetti. Peki, Molnupiravir nedir, ne işe yarar?Molnupiravir ilacı koronavirüsten koruyor mu? İlaçla ilgili detaylar haberimizde..

Molnupiravir nedir, ne işe yarar? Molnupiravir ilacı koronavirüsten koruyor mu?

Koronavirüs aşısı kapsamında gündeme gelen ve merak uyandıran antiviral ilaç olan molnupiravir, vatandaşlar tarafından araştırılıyor. Haziran ayında insan denemelerine başlanan ilacın, sonuçlarının 1-2 aya kadar dünyayla paylaşılması bekleniyor.

ABD’de yer alan Georgia Eyalet Üniversitesi Biyomedikal Bilimler Enstitüsü'ndeki araştırmacılar, gribe karşı geliştirdikleri yeni bir antiviral ilaç olan “MK-4482 / EIDD-2801”in gelincikler üzerinde yapılan deneylerinde 24 saat içinde yeni tip corona virüsü tamamen etkisiz hale getirerek bulaşma riskini önlediğini keşfetti. Molnupravir olarak da bilinen ilaç, Profesörü Doktor Richard Plemper liderliğindeki bir ekip tarafından geliştirildi.

MOLNUPİRAVİR NEDİR? KORONAVİRÜSTEN KORUR MU?

Molnupiravir, ağızdan aktif olan ve influenza tedavisi için geliştirilmiş deneysel bir antiviral ilaçtır. Sentetik nükleosit türevi N4-hidroksisitidinin bir ön ilacıdır ve viral RNA replikasyonu sırasında kopyalama hatalarının eklenmesi yoluyla antiviral etkisini gösterir. Koronavirüs salgınının seyrinin yavaşlatılmasına karşı denenen ilaçlardan biri olan molnupiravirin, daha önce influenza hastalıklarında kullanılan bir ilacın koronavirüsü 24 saatte öldürdüğü ortaya çıktı. Georgia Üniversitesi'nde hayvanlara yapılan deneylerde ilacı alan dağ gelinciklerinin 24 saat sonra korona virüsü diğer hayvanlara bulaştırmadıkları gözlemlendi.

Mart 2020'de SARS-CoV-2'ye karşı aktif olduğu tespit edildikten sonra, molnupiravir, Birleşik Krallık ve ABD'deki sağlıklı gönüllülerde "Güvenlik, Tolere Edilebilirlik ve Farmakokinetik" için bir çalışmada test edildi. Haziran 2020'de Ridgeback Biotherapeutics, ilacın koronavirüs tedavisinde etkinliğini test etmek için Faz II denemelerine geçtiğini duyurdu.