Ms Hastalığı Nedir? Tedavisi Var Mı? Ms Hastalığı Belirtileri Ve Tedavi Yöntemleri

A A

20.04.2022 - 11:34

Kronik bir sinir sistemi hastalığı olarak öne çıkan MS hastalığı, kişiyi çok ciddi sorunlar ile karşı karşıya bırakan önemli sağlık sorunları içerisinde yer almaktadır. Özellikle bu hastalık vücudun kendi içerisindeki hücrelere düşman olması ile meydana gelen ciddi sorunlar içerisinde bulunuyor. Böyle olduğu takdirde kişi fiziksel açıdan hareket edemeyecek noktaya gelebilmektedir.

Ms Hastalığı Nedir? Tedavisi Var Mı? Ms Hastalığı Belirtileri Ve Tedavi Yöntemleri

MS hastalığı farklı teşhis ve teknikler ile beraber tedavi yöntemleri üzerinden ele alınır. Bazı hastalar tedaviye cevap verirken bazıları ise vermemektedir.

MS Hastalığı Nedir?

Etkisini merkezi sinir sisteminde ortaya çıkaran ve belli ataklarla kendisini gösteren kronik sinir sistemi hastalığına MS hastalığı denmektedir. Bağışıklık sistemi vücudu dış etkenlere karşı güçlü bir koruma altına alır. Ancak bazı zamanlar bağışıklık sistemi vücudun içerisindeki hücreleri tanıyamaz. Tanıma gerçekleşmediği için vücuttaki hücreleri düşman olarak görür ve saldırır.

Özellikle beyin ve omurilik bölgesine saldırması ile beraber, kişi fiziksel açıdan çok ciddi sorunlar ile karşı karşıya kalır. Beyne gönderdiği elektriksel sinyaller sayesinde insanlar fiziksel bir harekete sahip olduğundan dolayı, bu elektriksel iletimi engelleyen MS hastalığı konuşma, hareket etme ve yürüme gibi pek çok durumun önüne geçmektedir.

MS Hastalığının Tedavisi Var mı?

Pek çok hastalıkta olduğu gibi her ne kadar zorlu bir süreç olsa dahi, MS hastalığı için de tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Bu yöntemler kişinin yaşadığı soruna bağlı olarak teşhis tetkikler doğrultusunda ele alınır.

Hastanın hikayesi dinlenmek süreci ile aynı zamanda yapılan farklı klinik incelemeler neticesinde, üç farklı tedavi yöntemi üzerinden tercih gerçekleşir. Belirtilere yönelik tedavi ile beraber atak tedavisi ve atakları önleme tedavisi doğrultusunda bu seçeneklerden birini uzman doktor tercih eder. Bu tercihi ise kişinin yaşadığı sağlık sorununa bağlı olarak beynin ilgili bölgesindeki kısmı uygun şekilde sağlanır.

MS Hastalığı Belirtileri

MS hastalığı açısından erken dönemde bazı ataklar şeklinde ortaya çıkar. Eğer tedaviye geç kalınır ise o zaman görme kaybı, yürüme bozukluğu ile peltek konuşma gibi pek çok sorun yaşanabilmektedir. O yüzden mutlaka belirtileri iyi tanımak ve erken zamanda doktora başvurmak büyük öneme sahiptir. Yapılan tedavi kapsamında ataklar geçtiği düşünülse bile, tedavi bırakılmadan tamamlanmalıdır. Bu konuda dikkat edilecek belli başlı bazı belirtiler bulunuyor.

- Yorgunluk hissi
- Vücudun farklı bölgelerinde uyuşukluk, karıncalanma ve güçsüzlük (Özellikle kollarda, bacaklarda, yüz ve gövdede)
- Denge ve yürüme bozukluğu
- Dilde peltekleşme
- Görme bulanıklığı
- Baş dönmesi
- Depresyon
- Düşünme ve konsantrasyonda bozukluk

Yukarıda sayılan belirtiler söz konusu olduğunda kişinin MS hastası olduğu anlamına gelmez. Eğer hastaneye gidecek bir tetkik ve teşhisten geçmemiş ise, bu sorunların 24 saatten fazla sürmesi ile şüphelenmek için yeterlidir. Böyle durumlarda yapılması gereken hemen uzman bir doktora başvurmak ve gerekli tedavi yöntemleri üzerinde yardım almaktır.

MS Hastalığı Tedavi Yöntemleri

Yapılacak olan klinik muayeneye ve teşhise bağlı olarak MS hastalığı için farklı tedavi yöntemleri uygulanır. Bu doğrultuda belirtilere yönelik tedavi, atak tedavisi ile beraber atakları önleme tedavisi gerçekleşir.

Özellikle hastanın ataklarını engellemek ve bunu azaltmak amaçlı pek çok farklı ilaç tedavisi bulunuyor. Bu durum hastalığın şiddetine bağlı olarak ele alınır. Özellikle erken zamanda yapılacak olan ilaç tedavisi atakların ciddi oranda azalmasına fırsat verir. Yapılacak ilaç tedavisinin ardından egzersiz ile kasları yeniden güçlendirmek süreç içerisinde yer alır. Aynı zamanda psikolojik tedavi yöntemi ile beraber gereği duyulursa cerrahi yöntem üzerinden de uygulama gerçekleşmektedir.

MS Hastalığı Nedenleri

Pek çok farklı nedenden dolayı MS hastalığı yaşanabilmektedir. Bunlar içerisinde çevresel etkenler, genetik birtakım faktörler ve Viral enfeksiyonlar söz konusudur. Aynı zamanda hem genetik faktörler hem de çevresel faktörler bir araya gelmesi ile beraber MS hastalığı oluşabilmektedir.

Özellikle Kuzey ülkelerde ekvatora daha yakın ülkelere göre çok daha fazla yaşandığı ortaya çıkarılmış durumda. Bu konuda araştırmalar hala devam ederken, D vitamini eksikliği önemli bir potansiyel teşkil ediyor. Çünkü Kuzey bölgelerde Ekvatoral yerli kıyasla Güneş daha az olduğu için bu durumun yaşandığı tahminler içerisinde yer almaktadır. Tabii viral enfeksiyonlar ve genetik faktörler bu hastalığın önemli nedenleri içerisinde geliyor.