Muz Kaç Kalori? Normal Boyutlarda Bir Muzun Besin Değerleri Nasıldır?

Muz Kaç Kalori? Normal Boyutlarda Bir Muzun Besin Değerleri Nasıldır?

Muz Kaç Kalori? Normal Boyutlarda Bir Muzun Besin Değerleri Nasıldır?

Muz olgunlaştığında tekirleşen sarı bir kabukla kaplı, yumuşak ve tatlı bir ete sahiptir, çok pürüzsüzdür. Enzim polifenol oksidaz (PPO), pH, sıcaklık ve oksijen mevcudiyetindeki artış gibi faktörler muzun kahverengileşmesine neden olabilir. Esmerleşme meyvenin görünümünü, duyusal özelliklerini (tat, koku ve doku) ve besin değerini etkileyecektir.

Muz Kaç Kalori?

Muz, en tatlı meyvelerdendir ve bu nedenle kalorisi en yüksek olanıdır. Orta boy bir muz yaklaşık 120 gr ağırlığındadır ve yaklaşık yüz kalori sağlar, muzun ortalama kalori değeri 100 gr başına 90 kaloridir.

Muzlar çok besleyici yoğun meyvelerdir, bu da düşük hacimde çok fazla besin sağladığı anlamına gelir. Kurutulmuş muz besinler bakımından meyve muzlarından daha zengindir, ancak kalorileri de daha yüksektir. Muz zayıflama diyetine mükemmel uyum sağlar çünkü lif bakımından zengindir, mineraller ve dirençli nişasta bakımından zengindir. Bu nedenle çok doyurucudur ve kalori bombalarının çatlamasına izin vermez.

Normal Boyutlarda Bir Muzun Besin Değeri Nasıldır?

Özellikle muz, mide ülseri üzerinde etkili olabilir. Yüksek miktarda muz tüketimi (400 gr veya 3'ten fazla muz), yemekten 2 saat sonra vücutta bulunan serbest radikalleri azaltır. Antioksidanlar açısından zenginliği bunun açıklaması olacaktır.

Muzlar, yaşama sevincimizin büyük bir kısmının dayandığı serotoninin bir amino asit öncüsü olan triptofan bakımından zengindir. İçerdiği karbonhidratlar ve mineraller açısından (potasyum, magnezyum, bakır, fosfor) zenginliği sayesinde duygusal dengeye katılır.

Muzlar çok besleyici meyvelerdir. Bu yoğun gıda, doğal şeker kaynağıdır, sükroz, glikoz, nişasta ve fruktoz. Bununla birlikte, muz tüketmek, glisemiyi (kan şekeri seviyesini) düzenlemeye yardımcı olur, bu da onu tip 2 diyabetli aşırı kilolu insanlar için ideal kılar (glisemik indeksi 50'dir). Nitekim içerdiği lifler bu karbonhidratların asimilasyon hızını azaltır.

Muzun Faydaları Nelerdir?

Muz, vücudun düzgün çalışması için gerekli bir mineral olan yüksek potasyum içeriği (meyve başına 360 mg'a kadar) ile bilinir. İkincisi birçok düzeyde müdahale eder. Özellikle beyni uygun şekilde oksijenlendirmeye, konsantrasyonu teşvik etmeye (ve dolayısıyla genel olarak öğrenmeye) ve stres durumunda nabzı yavaşlatmaya izin verir. Ayrıca düzenli olarak muz tüketmek miyokard enfarktüsü ve yüksek tansiyon riskini azaltmalıdır.

Muz mükemmel bir demir kaynağıdır, bu da onları kansızlığa karşı mücadelede çok ilginç kılar. Hepsi bu kadar değil çünkü aynı zamanda fosfor ve iyi miktarda magnezyum içeriyor. B6 vitamini (piridoksin) açısından da zengindir. Bu vitamin, yüzden fazla enzim ancak varlığında etki edebileceğinden çok önemlidir. Diğer şeylerin yanı sıra, muzda bulunan bir protein olan triptofanın ve meyvede de bulunan demir ile kombinasyon halinde hemoglobinin sentezine izin verir.

Muzun Antioksidan Özelliği Var mı?

Muzlar antioksidanlarla doludur, bu da onları belirli kanserlerin ve daha spesifik olarak böbrek kanserlerinin ve kolon kanserlerinin başlangıcını önlemede yararlı kılar. Ayrıca serbest radikalleri azaltarak, kardiyovasküler patolojilerin ortaya çıkmasına katkıda bulunan kötü kolesterol oluşumunu engeller.

Muzda bulunan ana antioksidanlardan biri, muzda da bulunan C vitamini ile birleştiğinde anti-serbest radikal kapasitesini artıran dopamindir. Bu antioksidan etki, vücut tarafından özümsenmesi kolay fenolik bileşikler içeren muz için de geçerlidir, bu da onları özellikle biyolojik olarak kullanılabilir ve etkili kılar.

Gerçekten de, çok az insan muzun stres ve gerginliğe karşı savaşabileceğini bilir. Aynı zamanda, vücudun hücre iletişimini destekleyen ve depresyonla savaşan bir nörotransmiter olan serotonine dönüştürebileceği triptofan (bir protein) sağlar. Ayrıca muzun sindirim özelliği vardır. Bir yandan, yüksek lif içeriği kabızlığa karşı savaşmaya yardımcı olur ve tersine plantain kronik ishalde semptomları azaltmaya yardımcı olur. Yeşil muz tüketmek (günde yaklaşık üç tane) bu ishali iyileştirmeye yardımcı olur.