hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  'Neden erkeklerin de memeleri vardır?'

  Neden erkeklerin de memeleri vardır
  expand

  New Yorklu Doktor Billy Goldber, 'Neden erkeklerin de memeleri vardır?' adlı kitabında insanların hep merak ettikleri sorulara yanıtlar veriyor.

  İçkili partiler ve arkadaş toplantılarında benzeri sorularla sık sık karşılaşan New Yorklu Doktor Billy Goldberg, 'Neden erkeklerin de memeleri vardır?' adlı bir kitap yayınladı.
   
  'Üçüncü Martini'den sonra bir doktora sormak istediğiniz yüzlerce soru' altbaşlığıyla yayınlanan kitap, güldürü yazarı Mark Leyner ile birlikte kaleme alındı.
   
  İnsanlar tarafından sıklıkla sorulan sorular ve Goldberg'in kitabında bu sorulara verdiği yanıtlar ise şöyle:
   
  'Soğukta dişlerimiz neden takırdar?'

  'Çünkü vücut ısı üretmeye çalışır. Vücut çok üşüdüğünde, beynin hipotalamus bölgesi ısınması için vücudu alarma geçirir. Bunun ardından, ısı üretmek için hızlı kas hareketleri başlar. Dişlerin takırdaması da vücudun bir bölümünde meydana gelen titremeden ibarettir.'
   
  'Tuvalette oturmaktan mikrop kapılır mı?'

  Goldberg ve Leyner, araştırmaları sırasında tuvaletten mikrop kapma olasılığının fazla olmadığını, ofis ortamının sağlığa daha zararlı olduğunu saptadılar. Arizona Üniversitesi mikrobiyoloğu Charles Gerba da büro masalarının bir tuvaletten 400 kez daha fazla hastalıklara yol açan bakteriler içerdiğini saptamıştı.
   
  'Neden erkeklerin de memeleri vardır?'

  'Sadece kadınların süt keseleri olmasına karşın, embriyonun ilk oluşum aşamasında kadın ve erkekler olarak gelişmemiz benzeri biçimde başlar. Altı haftalık olana kadar, embriyo kadın şablonunu takip eder. Taki erkek cinsiyet kromozomu devreye girene kadar. Ancak bu aşamada artık erkeklerin memeleri oluşmuştur bile...' 
   
  'Sabahları ağız kokusuna ne yol açar?'

  Goldberg'e göre, sabah ağız kokusu 'anaerobik' bakterisi, ağız kuruluğu ya da uçucu kükürt bileşiklerinden kaynaklanır. Kötü ağız kokusuna yol açan diğer faktörlerse kullanılan ilaçlar, alkol, sigara, kafein ve şekerdir.

  'Baklagiller neden gaz yapar?'

  Goldberg, kitapta baklagillerin gaz yapmasının sebebini, insan vücudunun hazmedemeyeceği kadar çok şeker içerdiklerini belirterek, sindirilmeyen şeker bağırsaklara gittiğinde bakterilerin devreye girdiğini ve büyük miktarda gaz üretmeye başladıkları şeklinde açıklıyor.
  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow