Organlarıyla 3 hastaya "hayat" olacak

Organlarıyla 3 hastaya "hayat" olacak

Samsun'da merdivenden düşme sonucu kaldırıldığı hastanede beyin ölümü gerçekleşen kişinin organları, ailesince bağışladı.

İlkadım Belediyesinde temizlik işinde çalışan iki çocuk babası Zekeriya Oral (49), 5 gün önce merdivenden düşerek başını çarptı. Ağır yaralanan Oral, Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırıldı.


Burada Oral'ın beyin ölümünün gerçekleşmesi üzerine hastanenin Organ Doku Koordinatörlüğü ekipleri, ailesi ile görüşüp organ bağışı konusunda talepte bulundu. Melek Oral, eşinin organlarının bağışlanmasını kabul etti.


Samsun Organ ve Doku Nakli Koordinasyon Merkezi sorumlusu Mehmet Kazak, ilgili birimlere bilgi vererek organların alınması için harekete geçti. Erzurum'dan gelen ekip, Oral'ın karaciğeri ile iki böbreğini başarılı bir operasyonla aldı.


Oral'ın organları, Sağlık Bakanlığına ait ambulans helikopterle Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesine gönderildi."Büyük olgunlukla..."


Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Fatih Özkan, gazetecilere yaptığı açıklamada, bağışın örnek bir davranış olduğunu söyledi. Oral'ın düşüp başını çarptığını, daha sonra hastanelerine getirildiğini anlatan Özkan, şöyle dedi:


"Müdahale yapılmasına rağmen maalesef beyin ölümü gerçekleşti. Eşiyle konuşulduğunda büyük bir olgunlukla, bilinçle organ bağışını kabul etti. Bize, 'Bugün bu organları bekleyen kişiler biz de olabilirdik' dedi. Organ bekleyen kişilere şifa olması amacıyla eşinin organlarını bağışladı. Gerçekten çok bilinçli ve örnek bir davranış. Ülkemizde bu tip davranışların artmasını diliyoruz. Bu konuda çalışma yapan arkadaşlarımızın özverili çalışmalarını da canı gönülden destekliyoruz."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS