Oruç Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır? Oruç Diyeti İle Kilo Vermek Mümkün Mü? İşte Örnek Diyet Listesi...

A A

18.02.2021 - 01:48

Günümüzde fazla kiloları vermek oldukça önemlidir. Hem sağlıklı olmak hem de fit bir görünüme sahip olmak için fazla kilolardan kurtulmak gerekir. Özellikle yaz aylarında kadınlar fazla kilolarından kurtulup fit bir görünüme sahip olmak isterler. O nedenle kişiye uygun diyetler uygulanabilir. Kadınlar tarafından en çok uygulanan diyetlerden bir tanesi de oruç diyetidir.

Oruç Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır? Oruç Diyeti İle Kilo Vermek Mümkün Mü? İşte Örnek Diyet Listesi...

Oruç Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır?

Son yıllarda oldukça merak uyandıran oruç diyeti ile kısa sürede kilo vermek mümkün. Ramazan ayında tutulan oruca benzeyen bu diyet ile kişiler 12- 16 saate kadar aç kalıyorlar. Bunun yanı sıra oruç diyetinin normal oruçtan da farklı yanları bulunuyor. Oruç diyetinde iki gün kadar oruç tutulması tavsiye ediliyor. Kalıcı kilo vermek için oruç diyeti uygulanabiliyor.

Oruç diyetinde amaç vücudun belli aralıklar ile aç kalarak açlık hissi ile beraber hızlı bir şekilde yağ yakılmasını sağlamaktır. Oruç diyetinin etkili olması için her gün birkaç saat ve ya haftada bir ya da iki gün aç kalınması öneriliyor. Oruç diyeti metabolizmayı hızlandırdığı için etkili bir şekilde kilo verilmesini sağlıyor. Bu diyetin oldukça etkili olması için de günde en az 16 saat kadar aç kalınması gerekir. Böylece hızla kilo verilebilir.

Oruç Diyeti İle Kilo Vermek Mümkün mü?

Oruç diyeti metabolizmayı hızlandırdığı için doğru adımlar ile uygulanması gerekir. Her gün birkaç saat ve ya her hafta birkaç gün aç kalınarak hızlı bir şekilde kilo verilebilir. Oruç diyeti genel olarak açlık hormonunu bastırıyor. Böylece kalorili yiyeceklere aşermek de önleniyor. Bu diyet sayesinde hafıza ve öğrenme de güçleniyor.

Oruç diyeti vücuttaki hormon seviyesini düzenleyerek yaşlanmayı önlüyor. Özellikle aşırı kilolu bireyler üzerinde yapılan çalışmalara göre 8 hafta boyunca oruç diyetini uygulayan obezite hastası kişilerin günlük kalori alımları da yüzde 80 oranında azalıyor. Böylece stres seviyelerinde de azalma görülüyor. Oruç diyeti hızlı bir şekilde yağ yakımı sağlıyor.

Oruç Diyeti Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

- Oruç diyeti yapılırken oruç tutulacak günler arasında boşluk bırakılmalıdır. Özellikle haftada 2 ve ya 3 gün kadar oruç tutulmalıdır.
- Kilo vermek için en iyisi 12- 16 saat kadar oruç tutmaktır.
- Oruç tutulan günlerde yoğun aktivitelerden kaçınmak gerekir. Oruç tutulan günlerde yoga ve ya hafif egzersizler yapılmalıdır.
- Oruç diyeti uygulanırken bol bol su içilmelidir. Ayrıca yağsız ve şekersiz çay ve kahveler de tüketilmelidir.
- Oruç diyeti sırasında vücudun kas yapısı güçlendirilmelidir. Bunun için çeşitli besin takviyeleri yapılır.
- Oruç diyetine alışıldığı takdirde oruç tutulan günler bir gün daha arttırılabilir. Bu da oruç diyetinin daha kolay yapılmasını sağlar.

Oruç Diyeti İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

Günümüzde sıkça tercih edilen oruç diyetini doğru bir şekilde uygulamak gerekir. Ömrü uzatan oruç diyeti kilo vermede de oldukça etkilidir. Oruç diyeti genel olarak kişilerde halsizlik yaratabilir. Ayrıca bu diyeti uygulayan kişilerde farklı etkiler de gösterilebilir. Özellikle oruç diyetini uygulayan kişilerde uzun süre aç kalma durumu olduğu için çeşitli halsizlikler de yaşanabilir. Oruç diyetini uygulayan kişilerin sebze, meyve ve protein ağırlıklı beslenmeleri gerekir.

Bu diyet sırasında özellikle karbonhidrat ve şekerli gıdalar da asla tüketilmemelidir. Ayrıca oruç diyetini uygulayacak kişiler bu diyete başlamadan önce mutlaka bir uzman diyetisyene ve hekime danışmalılar. Hekim kontrolü ardından uygulana oruç diyeti sayesinde hızlı ve etkili bir şekilde kilo verilebilir. Bu diyet sırasında kişilerin ağır egzersizlerden de kaçınmaları gerekir.