Pazar tezgahlarındaki şifa deposu: Bağırsaklar için en doğal müshil!

Pazar tezgahlarındaki şifa deposu: Bağırsaklar için en doğal müshil!

Pazar tezgahlarındaki şifa deposu: Bağırsaklar için en doğal müshil!

Şimdilerde ağaçlarında olgunlaşmaya başlayan, seveni de sevmeyeni de çok olan bir meyveyi tanıyacağız bugün: Muşmulayı!

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Uzun kış gecelerinde meyve tabağına uzandığınızda elinize aldığınız meyvelerden biri de muşmula mı? Yoksa muşmulayı daha önce hiç duymadınız mı? Sanılanın aksine tazesi değil de çürümüşü makbul olan muşmulanın faydalarından haberdar mısınız? Gelin muşmula nedir vene işe yarar sorularının cevaplarını beraber sıralayalım...

Yörelere göre farklılık göstermekle birlikte döngel, beşbıyık, ezgil gibi isimlerle de anılan muşmula gülgiller ailesinin mensubu olan bir ağaçta yetişen meyvelere verilen isimdir. Muşmula ağaçları genelde alçak boylu ağaçlar olarak bilinir ve muşmula bitkisi de boyut itibarıyla can eriği ile bardak eriği arasında değişebilmektedir.

Kabızlık ve sindirim problemleri yaşayanların imdadına koşan muşmula, bağırsak hareketlerini hızlanmasına ve dolayısıyla kabızlığın düzelmesine yardımcı olur.

Kilo vermek isteyenlerin de rahatça tüketebileceği muşmula, özellikle sonbahar aylarında diyet listelerindeki yerini hemen alır.

Muşmula, aynı zamanda bağışıklık sisteminin güçlenmesine ve iltihaplı hastalıkların daha hızlı tedavi edilmesine yardım eder.

Muşmula; kalsiyum, fosfor, potasyum ve demir içermesi ile vücudun ihtiyaç duyduğu değerli mineral ve vitaminleri sağlar. Askorbik asit içermesi sebebi ile de vücuda farklı faydaları bulunur.

- Vücuda ferahlık kazandırır.

- Antioksidan niteliği ile vücuda zararlı olan toksinleri yok eder.

- Sakinleştirici bir etkisi vardır. Depresyona iyi geldiği bilinmektedir.

- Cilt kanserini önleyici bir özellik taşır.

- Mide bulantısı ve kusma sorunların giderilmesinde etkili olur.

Muşmulanın meyvesi kadar çekirdeği de son derece yararlıdır. Muşmula çekirdeği, sindirim sistemini düzenleyerek idrarı artırıcı bir etki gösterir. Mesane ve böbreklerdeki taşın dökülmesine yardımcı olur. Tüketim şekli genellikle çekirdeklerin kaynatılarak suyunun içilmesi biçimdedir. Bu su, vücuttaki ödemin kolaylıkla atılmasına da destek olur.