Pct Nedir, Kaç Olmalıdır? Pct Yüksekliği Ve Düşüklüğü Neden Olur?

Pct Nedir, Kaç Olmalıdır? Pct Yüksekliği Ve Düşüklüğü Neden Olur?

Pct Nedir, Kaç Olmalıdır? Pct Yüksekliği Ve Düşüklüğü Neden Olur?

Kan tahlillerinde pek çok değerin düşüklüğü veya yüksekliği bazı hastalıkların belirtisi olabilmektedir. Bunlardan birisi de PCT adı verilen prokalsitonin değeridir. Halk arasında kan zehirlenmesi olarak bilinen PCT değeri bazı durumlarda yüksek veya yüksek çıkabilmektedir. Kan içerisindeki prokalsitonin değeri ölçülmesi PTC testi işlemi mile gerçekleştirilmektedir.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

PCT Nedir?

PCT bir kan testi olup vücuttaki enfeksiyonların kana karışması durumunu tespit etmek amacıyla yapılmaktadır. Sepsis hastalığı durumu tespiti için yapılan PCT testi yükselişi ise halk arasında kan zehirlenmesi olarak bilinmektedir.

Viral olarak bilinen enfeksiyon durumunda PCT değerinde herhangi bir değişim olmamaktadır. Fakat bakteri enfeksiyonları PCT değerinin yükselmesine neden olmaktadır.

PCT Kaç Olmalıdır?

PCT değerinin normal aralıklarda olması oldukça önemlidir. PCT testinin normal değer aralığı 0.05 ng/ml'den daha düşüktür. Sepsis hastalarında veya sepsis şok durumlarında PCT değeri yaklaşık 1000 ng/ml seviyesine kadar çıkabilmektedir. Bu değerin yüksek çıkması hastalığın ciddi olması ile doğru orantılı olmaktadır. Bu sebeple buna yönelik testlerin yapılması ve değerinin yüksek çıkması durumunda uzman doktorlar tarafından devamlı takip edilmesi gerekmektedir.

PCT Yüksekliği Neden Olur?

PCT değerinin yüksek olması vücutta ciddi derece enfeksiyon olması anlamına gelmektedir. PCT değerinin yüksek olmasının farklı nedenleri de bulunmaktadır. Bu nedenler şunlardır:

- Çoklu organ yetmezliği durumunda PCT değeri durumu yükselişe geçebilir.
- Troit kanseri PCT testi değerlerinin yüksekliğine neden olmaktadır.
- İdrar yolları enfeksiyonu, uzun süre kullanılan ilaçlar ve zatürre gibi hastalıklar PCT değerlerinin yükselmesine sebep olmaktadır
- Kemik iliği kanseri. böbrek yetmezliği ve cerrahi işlemler PCT değerinin yüksek çıkmasına neden olabilmektedir.
- Travma ve şok gibi durumlar PCT değerinin yükselmesine sebep olmaktadır.

PCT Düşüklüğü Neden Olur?

PCT değeri sağlıklı kişilerde yok denecek kadar az seviyededir. Kan içerisinde düşük olduğunda da bazı enfeksiyon hastalıklarının habercisi olabilmektedir. PCT düşüklüğünün birkaç farklı nedeni olabilmektedir. Bu nedenler şunlardır:

- Yapılan bazı cerrahi operasyonlar sonucunda PCT değeri düşük çıkabilmektedir.
- Vücuda organ nakli yapılması durumunda PCT değeri düşük çıkmaktadır.
- Virüslerden dolayı meydana gelen enfeksiyon hastalıklarında da PCT değeri düşük çıkmaktadır.