Peynir Altı Suyunun Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir? Peynir Altı Suyunun Az Bilinen Faydaları

Peynir Altı Suyunun Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir? Peynir Altı Suyunun Az Bilinen Faydaları

Peynir altı suyu; birçok kişi tarafından sağlığa faydası bilinmeyen peynir yapımında peynirin süzülmesi ile altında biriken sıvıya verilen isimdir. Peynir sütün kaynatıldıktan sonra maya ve asit katılarak pıhtılaştırılması sonucu elde edilir. Bu pıhtının dışında kalan yeşil sarı arası renkte bulunan sıvı peynir altı suyu olarak adlandırılır.

Peynir altı suyu birçok kişi tarafından önemi ve değeri bilinmemiş olan bir sudur. Ancak peynir altı suyunun sağlığa faydaları saymakla bitmeyecek kadar fazladır. Peynir altı suyu besin değeri açısından oldukça zengin olan bir sıvıdır.

Peynir Altı Suyunun Faydaları Nelerdir?

Peynir altı suyu birçok kişi bilmemesine rağmen oldukça faydalı bir sıvıdır. Tam bir şifa kaynağı olarak görülen peynir altı suyu özellikle kanseri önleyici ve etkisinin bulunduğu ve bağışıklık sistemini güçlendirdiği bilinmektedir. Antibiyotik özelliği taşıyan peynir altı suyu vücudumuza dışarıdan gelecek etkilere karşı korur.
Peynir altı suyunun faydalar;
- Peynir altı suyunun birçok kanser türüne iyi geldiği ve kanserleri önleyici özelliği bulunduğu bilinmektedir.
- Özellikle kadınlarda rahim ve göğüs kanseri, erkeklerde ise prostat kanseri riskini düşürmesi ile bilinir.
- Peynir altı suyu ile hazırlanan içecekler vücutta kalsiyum emilimini artırır.
- İleri yaşlarda görülen kemik erimesi rahatsızlığı olan hastaların beslenmesinde de oldukça önemli ve etkili bir sıvıdır.
- Peynir altı suyu içeriğinde bulunan laktoferrin isimli enzimden dolayı özellikle antibiyotik etkisi gösterir. Böylece vücut içinde oluşan mikropların oluşmasına engeller.
- Bağışıklık sistemini güçlendirir. Peynir altı suyunun en önemli özelliklerinden bir tanesi de bağışıklık sistemini geliştirmesidir. İçinde bulunan kalsiyum sayesinde iskelet ve eklemlerde oluşan kemik erimelerinde de oldukça etkilidir.
- Şişkinliği ne giderir ve mide problemleri ne iyi gelir. Peynir altı suyunun şişkinliği giderici etkisi özellikle mide problemleri yaşayan kişiler için oldukça etkilidir.

Peynir Altı Suyunun Az Bilinen Faydaları

- Tip 2 diyabet hastaları için faydalı olan peynir altı suyu bu hastalarda şeker seviyesini dengelenmesi ile bilinir.
- Vücutta mikrop üremesini durduran peynir altı suyu doğal antibiyotik görevi de görmektedir.
- Özellikle kış aylarında bal ile karıştırılarak tüketildiğinde gribe karşı önlem amacıyla tüketilebilir.
- Metabolizmayı hızlandırır. Peynir altı suyunun en önemli özelliklerinden biri de metabolizma hızlandırması ve yağ yakımını artırarak tokluk hissi vermesidir. Böylece zayıflamak isteyen kişiler peynir altı suyunu rahatlıkla tüketebilir.
- Bebekler için üretilen sabun ve losyonlarda da peynir altı suyu kullanılır. Özellikle bebeklerin teninin çok hassas olduğu düşünüldüğünde peynir altı suyunun bebeklerin cildi için de oldukça yararlı olduğu görülmektedir. Bu sebeple bebekler için üretilecek sabun ve losyonlarda da peynir altı suyu kullanmaktadır.
- Yaşlanmayı geciktirir. Peynir altı suyunun içinde hylunorik asit sayesinde peynir altı suyu yaşlanmayı geciktirmektedir. Özellikle kozmetik sektöründe de bu sebeple çok kullanılmaktadır.
- Hamur işlerinde özellikle pasta, börek, kek gibi türlerde peynir altı suyu kullanılmalıdır. Peynir altı suyu kullanılması özellikle hamur işlerinin daha lezzetli olmasını sağlamaktadır. Böylece hamur işlerinde daha lezzetli ürünler elde etmek işten bile değildir.
- Baklagiller ıslandığında suyuna peynir altı suyu eklenmesi hazmı kolaylaştırıcı etki yapar.
- İçeriğindeki kalsiyum kas ve kemik gelişimine yardımcı olur. Sporcu ve çocukların beslenmelerinde peynir altı suyundan yararlanmak oldukça önemlidir. Özellikle çocukların boyunun uzamasına yardımcı olur.
- Mide ve bağırsak rahatsızlıklarına iyi gelir. Probiyotik içeriği sayesinde peynir altı suyu mide ve bağırsak rahatsızlığı olanlar için oldukça önemlidir. Mide ve bağırsakları rahatlatıcı özelliği bulunmaktadır.
- Bitkilerde kullanılabilir. Protein açısından oldukça zengin olan peynir altı suyu bitkilerin yetişmesinde ve gelişmesinde de oldukça önemlidir.
- Cilt lekelerini önler. Peynir altı suyu cilt için de oldukça önemli bir sıvıdır. Ciltte bulunan lekeleri önlemesi ve cildin sıkılaşmasını sağlamak için peynir altı suyundan yararlanılır.

Peynir Altı Suyu Nasıl Kullanılır?

Peynir altı suyu birçok şekilde kullanılabilmektedir. Peynir altı suyunun en yaygın kullanımı içilerek tüketilmesidir.

Özellikle yemeklerden önce 1 bardak kadar peynir altı suyu tüketmek ve çok hastalığı önleyici özellik taşır. Ayrıca peynir altı suyunun diğer ve kullanımı ise bitkiler için topraklara dökülmesi şeklinde gerçekleştirilir.

Hamur işlerinde de sade bir su yerine peynir altı suyu koyulması hamur işini lezzetini ve besin değerine artırıcı bir özelliğe sahiptir. Böylece neredeyse her alanda kullanılabilen peynir altı suyu oldukça etkili ve sağlıklı bir üründür.

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
 
LG
MD
SM
XS