hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Prostat kanseri teşhisinde MR Füzyon biyopsi yöntemi

  Prostat kanseri teşhisinde MR Füzyon biyopsi yöntemi
  expand

  Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Sofikerim, prostat kanseri teşhisinde uygulanan MR füzyon prostat biyopsisi hakkında önemli bilgiler verdi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  MR füzyon biyopsi, prostat kanseri tanısında doğruluğu ve hassasiyeti oldukça yüksek “akıllı biyopsi” yöntemidir. Prostata ait manyetik Rezonans (MR) görüntülerinin, özel bir yazılım yardımı ile işlenmesi ve gerçek zamanlı transrektal ultrasonografi görüntüsü ile birleştirilmesi esasına dayanır.

  Gelişmiş MR teknolojisi sayesinde prostatta kanser açısından şüpheli odaklar işaretlenebiliyor. Biyopsi sırasında Prostat MR-TRUS Füzyon cihazından elde edilen prostat görüntüleri, yine aynı cihazda 3 boyutlu hale dönüştürüldükten sonra MR ile TRUS görüntüleri üst üste getirilerek füzyon işlemi gerçekleştiriliyor.

  Sonrasında biyopsi iğnesi işaretlenmiş şüpheli MR bölgelerine ultrasonografi eşliğinde navigasyon özelliği ile yönlendiriliyor ve hedefe yönelik biyopsi işlemi yapılıyor. Ancak klasik yöntemle transrektal ultrason eşliğinde standart bölgelerden biyopsi örnekleri alınabiliyor.

  Muayenesi normal PSA’sı yüksek hastalarda kanser oranı %25-30’dur. Klasik biyopsi ile var olan kanserlerin %60-70’i teşhis edilebiliyor. MR-TRUS füzyon biyopsisi ile var olan kanserlerin %90’a yakını teşhis edilebiliyor. MR-TRUS füzyon biyopsisi sayesinde özellikle PSA yüksekliği devam eden ve tekrarlayan prostat biyopsilerinde tümör saptanmayan hastalarda klinik açıdan önemli (hastaya zarar verme olasılığı yüksek) kanserlerin yakalanma oranı yükselir. Ultrasonla görüntülenemeyen, teknik olarak örnek alınması zor bölgelerden biyopsi almaya olanak tanır.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  MR füzyon prostat biyopsisi nasıl uygulanır?

  Biyopsi işlemi genellikle sedasyon anesteziyle yapılır. İşlem öncesi enfeksiyon riskini azaltmak için antibiyotik verilir. Füzyon biyopsi yapılacak olan hastalara öncesinde multiparametrik prostat MR yapılır. Füzyon biyopsi ultrasonografisi ile prostat bezinin sınırları ve büyüklüğü belirlenir. Multiparametrik MR’da yüksek tümör riski taşıyan alanlar işaretlenir. Bu görüntüler ile TRUS rehberliğinde alınan görüntüler üst üste getirilerek prostatın 3 boyutlu modeli oluşturulur.

  Bu yöntem ile belirsiz alanlardan biyopsiler almak yerine prostat içerisinde MR incelemede şüphelenilen bölgelerden hedefleme yapılarak prostat biyopsisi alınmaktadır.

  Bu yöntemde hastanın daha önceden alınmış MR görüntüleri, ultrason probunun üzerine yerleştirilen sensörler ile bu sensörlerin hareketini takip eden elektromanyetik aparatı içeren özel bir donanım ve yazılıma sahip ultrasonografi cihazında gerçek zamanlı transrektal ultrasonografi görüntüleri ile eşleştirilerek biyopsi yapılabilmektedir. Böylece MR incelemede şüphelenilen noktalardan gerçek zamanlı USG görüntüleri eşliğinde biyopsiler alınarak hem biyopsi tekrarının önüne geçilmekte hem de klinik olarak önemli prostat kanseri olguları saptanabilmektedir.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow