Prostat kanserinde ameliyatsız tedavi

A A

28.04.2021 - 15:42

Üroloji Uzmanı Yrd. Doç. Dr. İlker Çömez, HIFU yöntemiyle prostat tedavisi hakkında bilinmesi gerekenleri anlattı.

Prostat kanserinde ameliyatsız tedavi

Prostat kanseri dünyada ve ülkemizde erkeklerde en sık görülen kanserler arasında yer almaktadır. Diğer kanser türlerinde olduğu gibi erken teşhis önemlidir. Prostat kanseri tedavisinde ameliyatsız bir tedavi yöntemi olan HIFU yaygın olarak kullanılmaktadır. Yüksek yoğunluklu ultrason dalgalarının kullanıldığı HIFU teknolojisi prostat kanserinde ameliyatsız, nokta hedefli tedavi olarak uygulanır. HIFU teknolojisinde tedavi sırasında çevre dokular zarar görmez. HIFU ile idrar kaçırma ya da cinsel fonksiyon bozukluğu gibi riskler de düşük olur. HIFU işleminin süresi tedavi edilecek bölgenin büyüklüğüyle doğru orantılıdır. Ortalama 1-2 saat arasında sürebilir.

Kimler için uygundur?

HIFU yöntemi daha çok prostat kanserinin başlangıç evrelerinde, küçük ve yayılmamış hastalarda uygulanmaktadır. HIFU yönteminin tavsiye edildiği hastalar; idrar sorunu yaşamak istemeyen ve cinsel hayatı aktif olan daha çok genç hastalar için daha uygun bir tedavi seçeneğidir.

Prostat kanseri erken evre yani T1 veya T2 aşamasında olan hastalar, başlangıç seviyesindeki kanser tedavilerinde, yaş ya da genel durumları prostat kanseri ameliyatına uygun olmayan hastalar, minimal invaziv tedavi tercihi arayan hastalar, daha önce karın ameliyatları geçirmiş hastalar için uygundur.

HIFU nasıl uygulanır?

HIFU ile prostat kanseri tedavisi kişiye hafif dozda anestezi verilerek yapılır. Bir prob ile prostatın kanserli bölgesine yüksek güçteki ultrason dalgaları gönderilir. Isı artışıyla sadece kanserli hücreler tahrip edilir. Bu sayede çevresindeki sağlıklı prostat dokusu korunarak hedefe yönelik tedavi gerçekleştirilmiş olur.

HIFU yönteminin avantajları nelerdir?

HIFU, cinsel fonksiyon bozukluğunu önler ve idrar kontrolünü korur. Tek seanslık bir uygulamadır. Hastalar 1 gece hastanede kaldıktan sonra evlerine dönebilmektedir. İşlem sabah uygulandığında hastalar aynı günün akşamı evlerine gidebilir. Komplikasyon riski düşüktür. Çevre organ ve dokulara hasar vermeden kanser dokusuna müdahale şansı tanır. Radyasyonun zararlı etkilerine maruz kalınmaz. Cerrahiye uygun olmayan hastalar HIFU’dan faydalanabilir. HIFU işlemi ağrısız bir uygulama olarak tanımlanır. Anestezi alamayan ileri yaş hastalar için de uygun bir seçenektir.

HIFU yalnızca prostat kanserinde uygulanan bir tedavi yöntemidir. Prostat kanseri olan her yaştaki erkekte, hastanın tedaviye uygunluğuna göre uygulanabilmektedir.