hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Ramazanda şifalı çaylar...

  Ramazanda şifalı çaylar...
  expand

  Kavuru sıcakta, uzun yaz günlerinde sağlıklı bir ramazan, sağlıklı beslenmeden geçiyor. Özellikle de sıvı tüketimi artış gösteren sıcaklıklarda büyük önem taşıyor. Peki, iftardan sahura hangi içecekleri içmeli... İşte, uzmanından ferahlatan, sindirim sistemini rahatlatan içecek tavsiyeleri.

  Uzmanlar, kavurucu yaz sıcaklarında oruç tutanları uyarıyor. Dr. Ender Saraç, "Ne yediğimizden çok bu ramazan ne içtiğimiz daha önemli. Özellikle şekerli ve asitli meşrubatları, ve çok fazla yağlı süt ürünlerini içecek olarak tercih etmeyelim. Onlar daha da susatabilirler.  Onun yerine taze sıkılmış posalı meyve sularını, özellikle 2 şişe, cam şişede maden suyunu, tabii ki bizzat suyun kendisini, az yağlı ayran ve az yağlı süt ürünlerini ve rahatlatıcı şerbetleri, eski osmanlı usülü şerbetlere dönebiliriz. " dedi.

  İşte Ender Saraç'tan birkaç öneri:

  Uzak durun!

  - Şekerli ve asitli meşrubatlar
  - Yağlı süt
  - Yağlı ayran

  Sıklıklar tüketin!

  - Taze sıkılmış meyve suyu
  - Maden suyu
  - Az yağlı ayran
  - Az yağlı süt
  - Hafif şerbetler

  Dr. Ender Saraç, ramazan için evde rahatlıkla hazırlanabilecek "demirhindi şerbeti" ve "buzlu çay" öneriyor. Ender Saraç, "Özellikle demirhindi şerbeti çok büyük bir şifa kaynağı. Çünkü hem serinletir hem enerji verir. Ramazanda çok iyi gelir. Bildiğimiz demirhindiyi aktardan alıp, kaynatıp, şeker yerine hurma şurubu kullanarak biraz limon ve taze naneyle aromalandırıp çok sağlıklı bir şeydir."

  "Onun dışında evde buzlu çaylar yapabilirsiniz kendiniz. 2 litre suyu alın içine biraz siyah çay, biraz yeşil çay biraz yasemin çayı koyun. 7-8 dakika demlensin. süzüp sıkın. Onsan sonra içerisine 1 limon suyunu sıkın ve 1 çay bardağı hurma şurubu katın. İçerken de bir dilim limon ve taze nane yapraklarıyla için. " dedi. Ayrıca Ender Saraç, taze nane, gül suyu, safran, zerdeçal, tarçın ve limon kullanarak hazırlanacak şerbetlerin yaz sıcaklarında serinleteceğini ve susuzluk hissini azaltacağını vurguladı.

  ''Demirhindi şerbeti''

  - Demirhindi
  - Hurma şurubu
  - Limon
  - Taze nane

  ''Buzlu çay"

  - 2 litre su
  - Siyah ve yeşil çay
  - Yasemin çayı
  - 1 limon suyu
  - 1 çay bardağı hurma şurubu

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow