hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Reçete yazımında yeni yöntem: Elektronik imza

  Reçete yazımında yeni yöntem: Elektronik imza
  expand
  KAYNAK DHA

  Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), doktor şifrelerinin çalınarak pahalı ilaçların usulsüz yollarla reçete edilmesinin önüne geçebilmek için 1 Ocak 2016'da zorunlu "e-imza" uygulamasını kullanıma geçirmeyi planlıyor. Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Eczacı Nurten Saydan, e-reçetelerde güvenlik açığı olduğunu belirterek, "Güvenli elektronik imza, bu tür suistimallerin önüne geçecektir" dedi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Dünyanın en ucuz aracı 15 bin liraya Türkiye'de

  TEİS Genel Başkanı Saydan, şu an sadece şifre ile sisteme giriş yapılabildiğini ve doktorların şifresini ele geçirenlerin kolaylıkla sahte reçete oluşturabildiğini söyledi. Saydan, "Doktorların e-reçete yazarken kullandıkları şifrelerde sorunlar görülüyor. Bu şifreler yanlış kişilerin eline geçmekte ve suiistimallere yol açmaktadır" dedi. Saydan, mevcut durumda aile hekimlerinin yüzde 40'ının e- imzaya geçtiğini, devlet, üniversite ve özel hastanelerin ise henüz 'e-imza' ya geçmediğini belirterek, şöyle konuştu:

  "1 Ocak 2016'da SGK ile anlaşmalı tüm sağlık kuruluşlarının zorunlu olarak e-imza sistemine geçmesi, suiistimallerin önüne geçecektir. Elektronik imzaya geçişle, e-imza cihazının klavyeden girilen basit şifrelere göre çalınma ve ele geçirilme riski düşecek ve cihazın koruma hassasiyetinin artmasıyla sorunlar azalacaktır."
  TEİS Genel Başkanı Eczacı Nurten Saydan, eczanelere gelen her reçetede doktora ulaşıp, "Bunu siz mi yazdınız?" diye sorma olanakları olmadığını vurgularken, şöyle konuştu:

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Reçete yazımında yeni yöntem: Elektronik imza

  "Ele geçirilmiş şifrelerle doktor tarafından yazılmamış e-reçetelere göre ilaç veren eczaneler mağdur ediliyor ve sorumlu tutuluyor. Bizlerin tek görevi; 7 gün 24 saat reçeteleri ile gelen vatandaşlarımızın ilaçlarını vermek. Biz kriminal polisleri değiliz. Ayrıca insanların kimlik kontrollerini yapma, ibraz edilen bilgi ve belgenin sahteliğini ayırt etme yeteneğine ve bilgisine sahip değiliz. Bizler sadece eczacıyız. Eczanemize gelen her reçete için, reçeteyi yazan doktora ulaşıp, 'Bu reçeteyi siz mi yazdınız' diye sorma imkanımız olmadığı gibi böyle bir sorumluluğumuz da yok."

  Saydan, TEİS olarak, bu tür suistimallerin yaşanmaması için SGK tarafından ilk etapta güvenli elektronik imza ile e-reçete yazılmasının sağlanması ve 1 ocak 2016 tarihinden itibaren zorunlu olmasının çok güzel bir başlangıç olacağını kaydetti. Saydan, "Sonrasında ise 'Akıllı sağlık kartı' uygulamasına geçilmesi gerektiğini önemle vurgulamak istiyoruz" dedi.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow