hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Rinoplasti sonrası burun şekli ne zaman belli olur?

  Rinoplasti sonrası burun şekli ne zaman belli olur
  expand

  Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Ufuk Askeroğlu, günümüzde sıklıkla başvurulan yöntemlerden biri olan rinoplasti ile ilgili merak edilenleri sizler için anlatıyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Rinoplasti, genellikle estetik ve fonksiyonel amaçlarla gerçekleştirilen bir cerrahi müdahaledir. Estetik nedenlerle rinoplasti düşünen kişiler, burun şekli değişikliği, burun ucu şeklindeki değişiklikler veya burun asimetrisinin düzeltilmesi gibi estetik kaygılarını gidermek için bu yöntemi tercih edebilirler.

  Aynı zamanda solunum problemleri, sinüs sorunları veya travma sonrası burun deformiteleri gibi fonksiyonel nedenler de burun estetiğini gerekli kılabilir. Travma sonrası onarımlar veya doğuştan gelen anomalilerin düzeltilmesi de rinoplasti kapsamında yer alabilir. Ayrıca, yaşlanma sürecinde meydana gelen burun değişiklikleri, estetik nedenlerle burun estetiği talep eden bireyler için bir motivasyon kaynağı olabilir.

  Gelişen teknoloji ile birlikte rinoplasti için birçok farklı teknik kullanılabilmektedir. Bu tekniklerden biri olan kapalı rinoplasti, burun içinden yapılan ince bir kesi ile gerçekleştirilen bir işlemdir.

  Kapalı rinoplasti burun içi yumuşak dokuların korunmasını sağlar

  Kapalı rinoplastinin en belirgin avantajlarından biri, burun içinden yapılan kesi nedeniyle dışarıdan herhangi bir iz veya dikiş olmamasıdır. Bu sayede burun daha doğal bir görünüme kavuşur ve operasyon sonrası estetik bir görünüm elde edilir. Ayrıca, bu operasyon sırasında burun içindeki yumuşak dokular ve cilt hiçbir şekilde zarar görmez.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Kapalı rinoplastinin bir diğer avantajı, sinir kesilmesinin daha az olmasıdır. Operasyon sırasında daha az sinir çıkarılır, bu da daha az uyuşukluğa neden olur. Operasyon sonrası beklenen şişlik daha azdır ve iyileşme süreci genellikle kısa ve ağrısızdır. Ayrıca, diğer yöntemlere göre burun ucu daha iyi desteklenir.

  Bu nedenle, kapalı rinoplasti özellikle daha az görünür izler ve daha hızlı iyileşme süresi arayan hastalar arasında tercih edilen bir yöntem olabilir.

  İyileşme sürecinde neler yaşanır?

  Rinoplasti sonrasında iyileşme süreci oldukça önemlidir.

  Operasyon sonrası kontroller ve dinlenme

  Operasyon sonrası ertesi gün gerekli kontrol ve değerlendirme için doktorunuzun yanına gitmek önemlidir. Dinlenme sürecine evde devam edebilirsiniz, ancak bazen hastanede bir gece kalmanız gerekebilir.

  Beslenme ve ilaç kullanımı

  Operasyondan sonra 4-6 saat içinde bir şey yememeli ve içmemelisiniz. Ağız kuruluğunu gidermek için dudaklarınızı nemlendirebilirsiniz. Hafif sulu yiyeceklerle beslenmeye başlamanız önerilir. Ağrı, bulantı veya kusma gibi belirtiler ortaya çıkarsa doktorunuzun önerdiği ilaçları kullanmalısınız.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Başın dik tutulması

  Başınızı dik tutmak, şişlikleri azaltabilir ve rahat bir iyileşme sürecine yardımcı olabilir.

  Kanama ve ödem kontrolü

  Operasyon sonrası ilk günlerde hafif burun kanaması normaldir. İlk iki gün istirahat etmek, burun üzerindeki ödemi azaltabilir. Açılamayan ağız refleksi ve kontrol edilemeyen hapşırma için dikkatli olunmalıdır.

  Burun bakımı

  Burun içi bakım, nazik bir nefes ve deniz suyu ile yapılmalıdır. Burnu sıkma, çekme, sümkürme gibi ciddi travmalardan kaçınılmalıdır.

  Ödem ve şişlikler

  İlk 5-7 gün içinde belirgin bir ödem olabilir, ancak zamanla azalacaktır. Tamamen ödemin kaybolması ve burun şeklinin tam anlamıyla oluşması 6 ila 12 ay sürebilir, özellikle kalın deriye sahip kişilerde bu süre daha uzun olabilir.

  İyileşme süreci

  Gözlerdeki ödem ilk iyileşen bölgedir, ardından burun ortası, kaşlara yakın kısım ve en sonunda burun ucu ödem alır. Tam iyileşme süreci kişiden kişiye değişebilir, ancak genellikle 6 ila 12 ay arasında tamamlanır. Kalın deriye sahip bireylerde bu süre daha uzun olabilir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Rinoplasti sonrası burun şekli ne zaman belli olur?

  Rinoplasti operasyonundan sonra burnunuzun şekli genellikle 1-3 hafta içinde önemli ölçüde iyileşir. Ancak uçtaki şişlik ve ödemin tamamen kaybolması 3 ila 6 ayı bulabilir. Bu süre zarfında burnun şekli daha belirgin hale gelir.

  Burun yapısının tam olarak stabil hale gelmesi bir yılı bulabilir. Her bireyin iyileşme süreci farklı olabilir ve burun operasyonunun sonuçları kişisel faktörlere, cerrahi müdahalenin karmaşıklığına ve genetik özelliklere bağlı olarak değişebilir. İyileşme sürecinde doktorun talimatlarına uymak, şişlikleri azaltmaya yönelik önerilere dikkat etmek önemlidir.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow