Riskli bebek ne demektir?

Riskli bebek ne demektir?

Çocuk Nöroloji Uzmanı - Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Doç. Dr. Ebru Kolsal, sorunlu gebelikler ve nörolojik gelişimi riskli olan bebekler hakkında bilinmesi gerekenleri anlattı.

Riskli bebek, gebelik sürecinde, doğumda ya da doğum sonrası dönemde yaşanan sıkıntılar nedeniyle ortaya çıkan bir durumdur. Gebelik dönemi sorunları arasında rahim rahatsızlıkları, düşük tehdidi, gebelik dönemi kanamaları, gebelik tansiyonu, şeker hastalığı, travmatik durumlar ya da madde bağımlılığı (alkol, sigara vs.) sayılabilir. Gebelik dönemi sorunları bebekte ileride sağlığını ve hayatını etkileyebilecek ciddi sıkıntılara yol açabilir.


Doğum ya da sonradan geçirilecek erken doğum, zor doğum, travmatik doğum, yüksek düzeyde yenidoğan sarılığı, çoğul gebelik, anne karnında beyin gelişimi anomalileri, beyin kanaması, doğum esnasında dışkı yutma, yenidoğan döneminde sepsis ve menenjit geçirme, çoğul gebelik gibi koşullar da bebek gelişimini etkileyebilecek diğer unsurlar arasında yer alır.


Riskli bebeklerde baş kontrolü, oturma, yürüme, konuşma gibi nörolojik gelişim basamaklarının dikkatli bir şekilde takip edilmesi çok önemlidir.


Düzenli kontrol ve takip çok önemli!


Riskli bebeklerin düzenli doktor kontrolünde olması, ailenin gelişim basamaklarını düzenli takip etmesi, her kontrolde bunların sorgulanması ve değerlendirilmesi çok önemlidir. Riskli bebeklerin büyüme sürecinde bilimsel gelişim testlerinin yapılması erken teşhis ve tedavi desteği imkanı sağlar.


Ailelerin riskli bebeklerin gelişim basamakları konusunda dikkatli olmaları gerekir. Riskli bebeklerde fark edilecek en küçük gelişim gecikmeleri ya da gerilikleri, yürüme ve konuşma bozuklukları, baş kontrolü zorluğu, kas yapısındaki anomaliler, iletişim bozukluklarının önemsenmesi ve kontrol edilmesi gerekmektedir.


Riskli bebeklerin düzenli takibi ve ortaya çıkabilecek motor ve mental sorunların erken tespiti tedavi ile minimuma indirilmekte özellikle ilk 2 yaştan itibaren başlayacak tedaviler sayesinde beynin hasar görmemiş kısımlarının hasarlı bölgelerin görevini alması sağlanabilir. Bütün bu takiplerde ve tedavilerde amaç riskli bebekleri ileride kendine yetecek ve mümkünse yaşıtlarıyla eş düzeye gelmesini sağlamaktır.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS